Menu

Badania prenatalne – dlaczego warto je robić?

Z badaniami prenatalnymi wiąże się wiele emocji i obaw. Ich cel jest prosty: wczesne wykrycie choroby daje dziecku szansę na lepsze życie. Mają za zadanie ocenę zdrowia i rozwoju dziecka oraz pozwalają wykluczyć bądź potwierdzić wady płodu.

Badania prenatalne – dlaczego warto je robić?

Dzięki wcześniejszej diagnozie lekarz może podjąć odpowiednie leczenie dziecka, zanim przyjdzie ono na świat. Współczesna medycyna oferuje wiele możliwości leczenia maluszka przed jego narodzinami. Można na przykład:

– przeprowadzić zabiegi pod kontrolą USG
– wykonać przedporodową operację chirurgiczną
– podać leki przyszłej mamie, które przenikną do krwiobiegu dziecka przez łożysko.

Schorzenia, które można zacząć leczyć już w łonie matki to np. wodogłowie, wrodzone wady serca, wady powłok brzusznych, zamknięcie dróg oddechowych czy przepuklina oponowo-rdzeniowa.

Dodatkowo odpowiednio wczesna ocena stanu zdrowia dziecka pozwala na ewentualne zaplanowanie zabiegów czy operacji, które zostaną wykonane tuż po porodzie – są to głównie ciężkie wady serca. Choć nie wszystkie wady można leczyć jeszcze w czasie życia płodowego, to warto wiedzieć o nich z wyprzedzeniem, by po narodzinach zapewnić dziecku jak najlepszą opiekę. Rodzice dodatkowo będą mieli czas na przygotowanie się na nową sytuację, wynikająca nie tylko z narodzin maluszka, ale także wiążącą się z koniecznością większego zaangażowania w opiekę nad dzieckiem.

Czy badania prenatalne są bezpieczne?

Przyszłe mamy z obawy przed narażeniem na szwank zdrowia maluszka rezygnują z badań prenatalnych. Kontrowersje wzbudzają głównie tzw. badania inwazyjne, takie jak amniopunkcja czy biopsja kosmówki, gdyż wiążą się z 0,5-1% ryzykiem utraty ciąży. Lekarz je zaleca, jeśli badania przesiewowe wykażą nieprawidłowości. Jednakże ryzyko powikłań zostaje zminimalizowane, gdy badanie przeprowadzi doświadczony specjalista.

Warto wiedzieć, że przyszłe mamy mają obecnie możliwość wykonania całkowicie bezpiecznych dla dziecka badań prenatalnych. Są to przede wszystkim USG genetyczne lub testy z krwi: test pappa (test podwójnym) lub tzw. NIPT (nieinwazyjny test prenatalny). Dzięki temu ryzyko wystąpienia najczęściej występujących chorób genetycznych zostanie określone z trafnością na poziomie 99%.

Badania prenatalne – wskazania

Główne czynniki do wykonania badań prenatalnych to wiek matki powyżej 35 lat oraz występowanie w rodzinie chorób genetycznych. Dodatkowo należy wykonać badania, jeśli w rodzinie urodziło się już dziecko z wadą genetyczną.

285 views