Menu

Badania zalecane w okresie ciąży

Ciąża jest szczególnym czasem w życiu kobiety. W tym okresie ciało przyszłej matki mocno się zmienia, a lekarze stoją przed wyzwaniem zadbania o zdrowie zarówno matki, jak i rozwijającego się w jej ciele dziecka. Ciąża jest okresem, kiedy zdrowa kobieta wykonuje szczególnie dużo badań diagnostycznych. W zależności od indywidualnych wskazań może być ich od kilku do kilkunastu. Część z badań zalecanych w czasie ciąży wykonuje się raz. Inne wskazane są cyklicznie – co kilka tygodni lub miesięcy. Wyniki badań są przechowywane w dokumentacji medycznej oraz w karcie prowadzenia ciąży, z którą przyszła mama zgłasza się do szpitala w chwili porodu.

Pierwsze tygodnie ciąży – o jakie badania musisz zadbać?

Między 5 a 10 tygodniem ciąży zaleca się zbadanie grupy krwi oraz przeciwciał anty Rh – wiedza o tych parametrach pozwala zapobiec skutkom konfliktu serologicznego, w przypadku kiedy przyszli rodzice mają różne grupy krwi (różniące się czynnikiem Rh). Wśród innych badań laboratoryjnych należy również wymienić badanie poziomu TSH (świadczące o prawidłowym działaniu tarczycy), morfologię, badanie moczu, przeciwciała przeciwko wirusowi HIV, różyczce i toksoplazmozie. Oprócz tego przyszła mama musi pamiętać o badaniu ginekologicznym (czystości pochwy i cytologii) oraz badaniu poziomu glukozy.

Początek ciąży to czas kiedy należy zgłosić się na przegląd stomatologiczny i rozważyć wykonanie badań genetycznych. Decyzję o ich zrobieniu skonsultuj z ginekologiem, który wytłumaczy Ci na czym polegają oraz powie Ci o ścieżkach postępowania w przypadku ich nieprawidłowego wyniku.

USG w ciąży – kiedy po raz pierwszy należy je wykonać?

Między 6 a 8 tygodniem powinnaś po raz pierwszy wykonać badanie USG, później w zależności od wskazań i własnej decyzji (np. kiedy zapragniesz mieć zdjęcia wykonane w technologii 4D) badanie USG zostanie powtórzone jeszcze kilka razy.

Badania wykonywane cyklicznie przez cały okres ciąży

W dalszym czasie trwania ciąży będziesz powtarzała morfologię, badanie moczu, czasem lekarz może zdecydować o badaniu USG. Kobieta ciężarna jest również badana ginekologicznie na każdej kontrolnej wizycie. Każdorazowo lekarz bądź położna zważą Cię, zbadają ciśnienie tętnicze krwi i zadadzą pytania o Twoje samopoczucie i ewentualnie zgłaszane dolegliwości.

Od 27 tygodnia ciąży przyszła mama powinna cyklicznie w kartę prowadzenia ciąży wpisywać własną, indywidualną ocenę ruchów płodu.

Ostatnie tygodnie ciąży

Ostatnie tygodnie ciąży to czas, kiedy możesz spodziewać się, że akcja porodowa może się rozpocząć. Zwykle jest to między 38 a 41 tygodniem ciąży. W tym okresie kobiety regularnie powinny wykonywać badanie KTG, które służy ocenie czynności skurczowej macicy i tętna płodu.

Bywa, że KTG jest wskazane codziennie lub co drugi dzień. Wiąże się to z koniecznością wizyty w szpitalu, co dla przyszłej mamy w zaawansowanej ciąży może być kłopotliwe. Rozwiązaniem jest skorzystanie z mobilnego KTG. Mobilne KTG to urządzenie, które kurier dostarczy Ci do domu bądź w inne umówione z Tobą miejsce. Dzięki temu będziesz w stałym kontakcie z lekarzem lub położną, a samo badanie będziesz mogła wykonywać w domu, w dogodnych dla Ciebie warunkach.

231 views