Menu

Bóle podbrzusza w ciąży – powód do zmartwień?

Ciąża to nie choroba – jak przyjęło się mawiać, ale stan wyjątkowy – można tak przyjąć. Kobieta jest pod szczególną ochroną i najważniejsze jest jej poczucie bezpieczeństwa. Cóż jest ważniejszego niż jej własny „pępek świata”. Swoje wątpliwości zawsze może skonsultować z lekarzem – lepiej udać się na wizytę, by dowiedzieć się, że wszystko jest w porządku niż coś zaniedbać. I dotyczy to każdej ciąży – zarówno pierwszej, jak i następnej, gdyż każda jest jedyna w swoim rodzaju.

Ciąża przebiegająca „książkowo” zazwyczaj nie powinna wiązać się z dolegliwościami bólowymi, dlatego gdy się pojawią – wymagają konsultacji z ginekologiem.

Bóle w podbrzuszu w czasie kiedy powinien pojawić się okres i zazwyczaj one go zapowiadają, ale się nie pojawia – są jednym z pierwszych oznak ciąży. Macica przygotowuje się do ważnej roli, jaką będzie spełniała przez 9 miesięcy i zaczyna intensywnie zwiększać swój rozmiar. Wygląda to tak, że pod koniec 8. tygodnia ciąży zarodek ma 11 milimetrów a tydzień później – o połowę więcej. Z kolei w ostatnich tygodniach przed rozwiązaniem bóle w podbrzuszu są związane ze zwykłym ciążeniem brzucha – słodki ciężar osiąga już wagę na start ok. 3 kg, do tego dochodzą wody płodowe, macica i łożysko, dlatego też naturalną koleją rzeczy jest, że pojawiają się pobolewania w podbrzuszu.

Warto mieć świadomość – warto sprawdzić

Ból podbrzusza może być również sygnałem ostrzegawczym, że dzieje się coś złego. I należy potraktować go pozytywnie, jako informację, którą należy sprawdzić. Bóle brzucha w pierwszym tygodniu ciąży mogą być także efektem infekcji układu moczowo-płciowego, które dość często pojawiają się u przyszłych mam. Infekcje tego typu należy leczyć bezwzględnie, gdyż mogą przyczynić się do problemów z uzyskaniem odpowiedniej wagi dziecka lub wcześniejszego porodu. Lekarz w tej sytuacji zleci wykonanie badania moczu, posiewu moczu, a nawet badanie krwi lub usg.

W pierwszej połowie ciąży może sygnalizować poronienie, a w drugiej połowie – ryzyko porodu przedwczesnego. Lepiej udać się na wizytę niż zastosować strategię typu samo przejdzie. W obu przypadkach szybka reakcja ratuje dziecko i dalej będzie już tylko dobrze. Lepiej zareagować w początkowej fazie niedogodności, gdyż podjęcie działań na etapie początkowym może doprowadzić do szczęśliwego finału. Bóle w podbrzuszu, które mogą być symptomem porodu przedwczesnego wymagają natychmiastowej wizyty u ginekologa. Podjęte odpowiednio wcześnie działania mają na celu wyciszenie zbliżającej lub rozpoczynającej się przedwcześnie akcji porodowej. Pozwalają na to, by jednak dziecko przyszło na świat w wyznaczonym dla niego terminie lub możliwie blisko tej daty, a w ostatnich tygodniach ciąży każdy tydzień i czasami dzień pod sercem mamy jest nieoceniony.

116 views