Menu

Ciąża mnoga – jak przebiega, czego się spodziewać?

Rozwój medycyny spowodował, że ciąże mnogie są coraz częstsze, sama ciąża przebiega prawidłowo i kończy się udanym porodem. Z tego powodu urodzenie bliźniąt czy trojaczków nie wywołuje wśród ludzi takich emocji jak kiedyś, kiedy utrzymanie i donoszenie takiej ciąży było wyzwaniem. Badania genetyczne, obrazowe, troskliwa opieka nad matką i dziećmi w czasie ciąży, sprawia że płody rozwijają się bez większych problemów i przychodzą na świat zdrowe. Obecnie odchodzi się nawet od forsowania porodu metodą cięcia cesarskiego na rzecz kontrolowanego porodu siłami natury. Jak przebiega ciąża mnoga i co warto o niej wiedzieć? Przeczytaj.

Ciąża mnoga – czy jest ciążą podwyższonego ryzyka?

Wiadomość o tym, że na świecie pojawi się więcej niż jedno dziecko wiąże się jednocześnie ze strachem i z ogromną radością. Formalnie, według wytycznych medycznych jest to ciąża podwyższonego ryzyka. Ciąża mnoga jest dużym obciążeniem dla kobiety ciężarnej. Rozwijające się płody potrzebują więcej składników odżywczych, zajmują więcej miejsca w brzuchu, co wiąże się z dyskomfortem i większym przyrostem wagi.

Bliźnięta? Nie takie rzadkie

Szacuje się, że bliźnięta przychodzą na świat stosunkowo często, mniej więcej raz na 85 porodów. Ciąże z trojaczkami zdarzają się dużo rzadziej – raz na 7225 porodów. Szacunki te nie uwzględniają jednak medycznych ingerencji związanych z kontrolowaniem rozrodu i metodami sztucznego jego wspomagania – leczenia niepłodności, hormonalnej stymulacji jajeczkowania czy zapłodnienia pozaustrojowego, które sprzyjają rozwojowi ciąży mnogiej.

Szanse na ciąże mnogą są wyższe u par, w rodzinie których występowały bliźnięta, nie ma natomiast związku miedzy wcześniejszym przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej, a szansą na wystąpienie ciąży bliźniaczej czy z trojaczkami.

Ciąża mnoga – czego możesz się spodziewać?

Ciąże mnogie z reguły są rozwiązywane wcześniej. Zwykłe badania ginekologiczne i częstość wizyt u lekarza w zasadzie są takie same jak w przypadku ciąży pojedynczej, jedynie częściej wykonuje się badanie USG i badania krwi. U kobiet ciężarnych, które urodzą dwójkę lub trójkę dzieci większe jest ryzyko niedokrwistości. Aby szybko wykryć ten problem niezbędne jest regularne wykonywanie badań zleconych przez lekarza oraz przykładanie się do tego, by codzienna dieta mamy ciężarnej była odpowiednio zbilansowana.

161 views