Menu

Co należy wiedzieć o badaniach prenatalnych

Badania prenatalne dają możliwość na rozpoznanie wad rozwojowych na długi czas przed urodzeniem dziecka. Dzięki nim istnieje możliwość na wykonanie różnorodnych operacji, kiedy pociecha znajduje się jeszcze w łonie matki. Co należy o nich wiedzieć i czy warto się na nie zdecydować?

Jedne z najważniejszych badań

W ciąży kobieta musi regularnie badań krew, mocz oraz stawiać się u lekarza prowadzącego na co miesięcznych wizytach, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku zarówno z nią, jak i z dzieckiem w jej łonie. Jednym z koniecznych do wykonania badań są badania określane mianem prenatalnych. Dają one możliwość na określenie czy dziecko urodzi się zdrowe, czy może występują u niego wady wrodzone. Taka wiedza sprawia, że przyszli rodzice mogą odpowiednio przygotować się na ewentualne komplikacje, co sprawi, że dają sobie radę z ciężarem który na nich spadnie, gdyż jak wiadomo każdy przyszły rodzic marzy o zdrowym dziecku. Badania te dają również możliwość na wykonanie operacji oraz zabiegów na dziecku będącym cały czas w brzuchu matki. Czasem zabiegi wykonuje się od razu po urodzeniu, co sprawia, że dziecko ma większą szansę na przeżycie oraz powrót do zdrowia.

Jakie choroby można stwierdzić przy pomocy badań prenatalnych?

Badania umożliwiają określenie takich schorzeń jak hemofilia, mukowiscydoza, dystrofia mięśniowa Duchenne’a, zespół Edwardsa, zespół Downa, pląsowiaę Huntingtona, zespół Patau, przepuklina oponowa oraz pępowinowa, zespół Turnera, wady serca oraz układu moczowego, a także anemia.

Jak wykonuje się badania prenatalne?

W trakcie badań wykonuje się USG genetyczne. Używa się do niego bardzo precyzyjnych narzędzi, a dodatkową zaletę stanowią umiejętności oraz doświadczenie lekarza wykonującego badanie. Mierzy się wtedy grubość fałdu karkowego, pęcherzyk ciążowy oraz żółciowy. Określa się gabaryty i kształt organów płodu, kość nosową, to w jaki sposób pracuje serce, sprawdza się łożysko, płyn owodniowy, pępowinę i na końcu długość kości udowych.

Odbywa się również test PAPP-A, do jego wykonania potrzebna jest krew kobiety. Ma miejsce także  test podwójny, test NIFTY, test IONA i test PANORAMA.

Wszystkie te badania mają na celu upewnienie się, że nic nie zagraża życiu oraz zdrowiu zarówno matki, jak i dziecka, a także wykrycie wad i chorób. Dzięki nim można wiele zmienić na lepsze, warto więc się na nie decydować bez względu na wiek kobiety. Zdrowie i dobro dziecka powinno stać zawsze na pierwszym miejscu i badania prenatalne to umożliwiają.

278 views