Menu

Czy płeć dziecka można zaplanować?

Czy da się zaplanować płeć dziecka? Okazuje się że tak! Wiedza, jaką posiadają współcześni lekarze oraz rozwiązania technologiczne wykorzystywane do zapładniana pozaustrojowego pozwalają na (mniej lub bardziej skuteczne) spłodzenie dziecka o określonej płci.

Zapłodnienie a płeć

Płeć dziecka zostaje zdeterminowana w momencie zapłodnienia i odpowiadają za nie chromosomy X lub Y. Komórka jajowa posiada taką samą parę chromosomów XX, podczas gdy plemniki posiadają różne chromosomy (XY). Jeśli do komórki jajowej przedostanie się plemnik z chromosomem Y – urodzi się chłopiec, a gdy do zapłodnienia dojdzie z plemnikiem X – wówczas urodzi się dziewczynka.

Wiarygodne i skuteczne metody pozwalające na planowanie płci dziecka

Aktualnie istnieją dwie metody pozwalające na planowanie płci dziecka, polegające na odpowiednim sortowaniu plemników pod względem posiadanych przez nich chromosomów (tzw. technika Microsort) oraz metoda in vitro. Skuteczność pierwszej techniki sięga ok. 80% i polega na podziale plemników w nasieniu na te mające chromosom X i te będące nośnikiem chromosomu Y. Zapłodnienie komórki jajowej z wykorzystaniem odpowiedniego plemnika daje duże prawdopodobieństwo na poczęcie dziecka o pożądanej płci. Niemniej, ta metoda jest ciągle bardzo dokładnie badana i niezwykle droga – jej koszt oscyluje wokół kilku tysięcy dolarów.

Najskuteczniejszą metodą, która pozwoli praktycznie w 100% na urodzenie dziecka danej płci jest współcześnie in vitro. Trzeciego dnia po zapłodnieniu pozaustrojowym analizuje się zarodek pod względem zawartości chromosomów i do macicy przenosi się jedynie te zarodki, które posiadają pożądaną przez rodziców płeć. Niemniej taka ingerencja znajduje w Polsce uzasadnienie tylko w przypadku zaistnienia odpowiedniego wskazania medycznego, czyli wtedy, kiedy dziecku danej płci zagraża poważna choroba, choć niektóre placówki na Zachodzie Europy nie kładą tak dużego nacisku na istnienie wskazań medycznych przy implementacji odpowiednich zarodków.

Selnas – naturalna selekcja płci

Twórca tej metody, Patrick Schoun przekonuje, że jej skuteczność w planowaniu płci dziecka sięga aż 98%. Na czym ona polega? Na różnicy potencjału elektrycznego chromosomów, gdzie chromosom X jest naładowany dodatnio, a Y – ujemnie. Komórka jajowa charakteryzuje się cykliczną zmianą swojego potencjału elektrycznego, co oznacza, że w niektóre dni przyciąga plemniki X, a w inne plemniki Y. Metoda Selnas sprawdzi się przede wszystkim w przypadku kobiet posiadających regularny cykl menstruacyjny, ponieważ to on, w połączeniu z datą urodzenia kobiety, jej grupą krwi oraz datą pierwszej miesiączki stanowi podstawę stworzenia tzw. kalendarza cykli polaryzacji, czyli wyznaczenia dni kiedy komórka jajowa przyciąga plemniki o konkretnym chromosomie.

Metoda owulacyjna dr Shettlesa

Ta metoda bazuje na „predyspozycjach” plemników. Okazuje się bowiem, że plemniki męskie (Y) są mniejsze i szybsze, jednakże ich żywotność jest krótka, podczas gdy plemniki żeńskie (X) są większe, znacznie wolniej się poruszają i wykazują większą odporność na warunki panujące w pochwie, przez co żyją znacznie dłużej. Próbując zaplanować płeć dziecka w oparciu o metodę owulacyjną, należy odbyć stosunek płciowy w ściśle określonym momencie cyklu menstruacyjnego. Jeżeli para marzy o chłopcu, stosunek należy odbyć bezpośrednio w trakcie jajeczkowania lub w jego okolicy (na kilka godzin przed owulacją albo na krótko po niej). Istnieje wtedy większa szansa na poczęcie chłopca, ponieważ plemniki z chromosomem Y są szybkie przez co mają większą szansę na przedostanie się do komórki jajowej. W przypadku, kiedy rodzice chcą mieć dziewczynkę, do zapłodnienia powinno dojść na dzień lub dwa przed owulacją. Plemniki męskie zdążą wyginąć do czasu aż jajeczko będzie w pełni gotowe do zapłodnienia i pozostaną te żeńskie (X). Na potencjalną skuteczność tej metody wpływa umiejętność prawidłowego oszacowania czasu owulacji.

Dieta a płeć dziecka

Ten sposób na zaplanowanie płci dziecka nie ma podłoża naukowego udowodnionego wynikami rzetelnie przeprowadzonych badań. Jest on jednak zupełnie bezpieczny i nieinwazyjny, dlatego nie ma żadnych przeciwwskazań do wypróbowania tej metody. Jej idea oscyluje wokół przestrzegania odpowiedniej diety. Chcąc począć chłopca należy na 2-3 miesiące wcześniej wdrożyć dietę bogatą w sód i potas. Ponadto w codziennym jadłospisie powinny znaleźć się potrawy słone, ryby, mięso, ryż, ziemniaki i pomidory przy jednoczesnym wykluczeniu nabiału, pieczywa pełnoziarnistego, czekolady oraz orzechów. W przypadku pragnienia poczęcia dziewczynki, codzienna dieta musi być bogata w magnez i wapń, a jej podstawę powinny stanowić: nabiał (z wyjątkiem słonych serów), rośliny strączkowe, marchew, kasze, produkty mączne oraz czekolada. Należy także bezwzględnie ograniczyć spożywanie soli

179 views