Menu

Czy w ciąży można pójść na masaż?

Ciąża to stan w którym kobieta musi zmagać się z dużym dyskomfortem, między innymi bólami kręgosłupa, spuchniętymi nogami oraz zmęczeniem. Jednakże to nie tylko problemy oraz gorsze samopoczucie, gdyż już po upływie 9 miesięcy cudowna istotna przyjdzie na świat, która zmieni wszystko raz na zawsze.

Masaż w ciąży – dlaczego warto?

W pierwszej kolejności należy od razu zaznaczyć, że w trakcie ciąży można się jak najbardziej masować, ale musi być to zabieg wykonany przez profesjonalistę, który posiada odpowiednie kwalifikacje. Doświadczenie oraz umiejętności są o tyle ważne, gdyż kobieta ciężarna musi być układa w konkretnej pozycji, a w trakcie samego masażu należy używać odpowiednich technik. Nie można też sięgać po najtańsze kosmetyki, gdyż skóra ciężarnej jest niezwykle wrażliwa.

Udanie się na masaż wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim ma miejsce zmniejszenie napięcia nerwowego, stresu oraz objawów depresji ciążowej, bóle kręgosłupa, mięśni oraz stawów zostają zdecydowanie złagodzone, co dobrze wpływa nie tylko na stan zdrowia, ale również ogólne samopoczucie. Bóle głowy stają się mniej dokuczliwe, a krążenie krwi oraz limfy zostaje wyregulowane. Odpowiednie naciskanie sprawia, że obrzęk staje się mniej dokuczliwy oraz zapewnia lepsze przesypianie nocy.

Kiedy masażu wykonywać nie wolno?

Wizyta u masażysty musi być przede wszystkim poprzedzona konsultacją z lekarzem prowadzącym, gdyż to on doskonale zdaje sobie sprawę w jakiej kondycji jest przyszła mama. Można jednak wymienić kilka przeciwwskazań, które powinny od razu zniechęcić do poddania się zabiegowi. Przede wszystkim chodzi o powikłania ciążowe oraz możliwość przedwczesnego porodu, a także ogólne złe samopoczucie połączone z wymiotami i mdłościami. Kiedy występuje stan przedrzucawkowy, nadciśnienie oraz skomplikowana wcześniejsza ciąża, także należy powstrzymać się przed wizytą w salonie. Z masażem należy poczekać w sytuacji pojawienia się znacznych obrzęków oraz niespodziewanych bólów głowy.

Warto także powstrzymać się od masażu w trakcie pierwszych trzech miesięcy ciąży oraz w ostatnim miesiącu. Ruchy wykonywane przez masażystę mogą narobić więcej szkody niż korzyści, a w najgorszym przypadku wywołać szybszy poród. Decyzja o udaniu się na masaż powinna być jak najbardziej indywidualna. Jeśli więc czujesz, że nie jest on konieczny, a nawet masz swego rodzaju wątpliwości, powstrzymaj się. Własny instynkt zawsze podpowiada dobrze oraz wie co będzie właściwe zarówno dla mamy, jak i dla dziecka.

214 views