Menu

Czy warto znieczulać się w trakcie porodu?

Próg bólu każdego człowieka jest inny, jednakże przyjmuje się, że największy oraz najtrudniejszy do wytrzymania dotyka kobietę w trakcie wydawania na świat potomstwa. Jest to związane z tym, że dziecko musi przejść przez ciało kobiety w którym jest po prostu ciasto, co sprawia, że narządy rozciągają się, a nawet uszkadzają. Czy można pomóc sobie w bólu?

 

Co to takiego ból okołoporodowy?

Przez określenie ból okołoporodowy rozumie się wszystkie doznania z którymi zmaga się kobieta w trakcie rodzenia swojej pociechy. Jego intensywność jest w stanie wywołać szok, co przekłada się przede wszystkim na dalsze zdrowie, a nawet życie kobiety. Mowa głównie o przypadkach, kiedy zmaga się ona z innymi chorobami, na przykład z sercem. Wielokrotnie szok ten wywołuje depresję poporodową, która wpływa na to w jaki sposób traktuje ona swoje dziecko oraz jak sama się czuje.

W przeszłości było ciężej, jednakże w dzisiejszych czasach ból może być kontrolowany,  dzięki znieczuleniu do porodu.

 

Znieczulenie porodowe – na czym ono polega?

W pierwszej kolejności warto zdawać sobie sprawę, że przeciętnie co 10 kobieta decyduje się na zastosowanie znieczulenia. Niektóre nie mogą, gdyż ich stan zdrowia na to nie pozwala, w innych przypadkach nie ma na to czasu, gdyż w pełni rozwinięta akcja porodowa wyklucza zastosowanie znieczulenia, a inna grupa kobiet decyduje się na w pełni naturalny poród.

Znieczulenie cieszy się coraz większą popularnością, gdyż w trakcie wydawania na świat potomstwa kobieta zmaga się z intensywnym bólem, który może zostać niemalże całkowicie oddalony, oprócz tego często nacina się krocze co także wpływa negatywnie na to w jaki sposób się czuje. Kiedy naturalny poród bez znieczulenia przebiega dramatycznie, po jego zakończeniu kobieta wielokrotnie potrzebuje pomocy psychologa, gdyż samodzielnie nie jest w stanie poradzić sobie z przeżyciami, których doświadczyła.

W jaki sposób wykonuje się znieczulenie? Można skorzystać zarówno ze znieczulenia podpajęczynówkowego, a drugim sposobem jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Nie różnią się one znacznie między sobą. Ich specyfiką jest wkłucie cienkiej igły między kręgi kręgosłupa oraz zastosowanie leków znieczulających, które kieruje się do kanału rdzenia kręgowego, albo w niewielkiej odległości od niego. Anestezjolog nie usuwa cewnika, gdyż umożliwia on zastosowanie większej porcji leków, jeśli zaistnieje taka konieczność. Skutkiem takich zabiegów jest znieczulenie ciała od pasa w dół. Przekłada się to na zmniejszenie ilości wykonywanych cesarskich cięć, więc można mówić o sporych pozytywach związanych z wykonywaniem znieczulenia.

334 views