Menu

Czytać czy może nie?

Kobieta, która oczekuje swojego pierwszego dziecka jest podekscytowana, ale jednocześnie przejawia zdenerwowanie. Właśnie z tego względu wiele przyszłych mam decyduje się na zakup książek powiązanych z porodem i wychowaniem dzieci już od pierwszego dnia życia. Czy jest to dobre posunięcie, a może warto zdać się na instynkt?

Do czego służą książki na temat ciąży oraz noworodków?

W książkach przeznaczonych dla przyszłych mam można znaleźć podstawowe informacje, które pozwalają uspokoić się oraz odetchnąć pełną piersią przed przyjęciem na świat pierworodnego dziecka. Przez 9 miesięcy kobieta musi się zdrowo odżywiać, przyjmować odpowiednie suplementy diety oraz poddawać się badaniom. Żaden człowiek nie rodzi się z tą wiedzą, stąd nikogo nie dziwi, że informacje na ten temat przyswajane są z popularnych oraz cenionych książek. W trakcie lektury można dowiedzieć się w jaki sposób rozwija się dziecko oraz w jakiej jest fazie w konkretnych tygodniach czy miesiącach ciąży.

Kiedy chodzi o książki o tematyce ciąży oraz noworodków można sięgać zarówno po polskich, jak i zagranicznych autorów. Jednakże w naszym mniemaniu warto zdecydować się na tych, którzy wychowywali swoje dzieci w Polsce, gdyż opisywane są tutaj realia i normy, które obowiązują w naszym kraju. Chodzi między innymi o witaminy i ich dawki, a także standardy dotyczące opieki okołoporodowej. To właśnie dzięki odpowiedniej lekturze można dowiedzieć się, że po urodzeniu dziecka położna będzie składała domowe wizyty, aby odpowiedzieć na ewentualne pytania, skontrolować stan zdrowia dziecka oraz upewnić się, że rozwija się prawidłowo i przybiera na wadze. Warto mieć też na uwadze, że część książek przeznaczona jest dla ojców, którzy powinni wiedzieć co w tym czasie dzieje się z organizmem kobiety, jakie ma potrzeby, a także w czym powinni pomagać. Lektura przeznaczona dla kobiet informuje o objawach ciąży, przestrzega przed zmianami, które mogą pojawiać się w określonych trymestrach, a także zwracają uwagę na niepokojące sygnały, które powinny skłonić do refleksji bądź wizyty u lekarza. To właśnie z książek uzyskuje się informacje na temat bezpiecznego odżywiania, dozwolonych oraz zabronionych czynności czy aktywności fizycznej. Odżywianie jest niezwykle istotne, tak samo jak przyjmowanie suplementów diety (przede wszystkim kwasu foliowego). Mimo iż w ciągu 9 miesięcy należy się oszczędzać, nie należy bezustannie leżeć na kapie i oglądać filmów. Spacery, a nawet lekkie ćwiczenia są jak najbardziej wskazane. W trakcie ciąży istnieje szereg produktów, których nie należy spożywać, tak samo sytuacja wygląda, kiedy chodzi o wykonywanie konkretnych zadań. Nie można też sięgać po klasyczne leki. Właśnie z tego względu książki o tematyce ciąży są jak najbardziej przydatne, gdyż dzięki nim można poszerzyć wiedzę oraz przetrwać 9 miesięcy w dobrej atmosferze oraz bez niepotrzebnych komplikacji.

296 views