Menu

Druga szansa dla wcześniaków

Jak dobrze, że naukowcy nie poprzestają w swoich badaniach i zarówno medycyna, jak i technika idą cały czas do przodu. Dzięki specjalistycznemu sprzętowi z którego korzystają szpitale oraz wiedzy i umiejętnościom personelu medycznego urodzenie dziecka przed terminem nie wiąże się z najgorszym. Dzieci te otrzymują od losu drugą szansę.

Ratunek dla wcześniaków

Noworodki, które urodziły się przed terminem jeszcze kilkanaście lat temu nie dostawały dużych szans na przeżycie, jakie szczęście, że sytuacja ta uległa diametralnej zmianie. W przypadku, dzieci, które nie doczekały się czterdziestego tygodnia, problematyczne okazują się ich słabe organizmy, które nie są jeszcze dojrzałe oraz przystosowane do warunków, które panują na zewnątrz.

Określenie wcześniaki przysługuje wszystkim dzieciom, które przyszły na świat między 22 a 37 tygodniem ciąży. Wyglądają tak samo jak noworodki urodzone zgodnie z terminem, jednakże ich skóra jest cienka i widać przez nią naczynka krwionośne. Ich kolor różni się od noworodków, gdyż są ciemnoczerwone. Oprócz tego mają słabo rozwiniętą tkankę podskórną i skórę na której nie ma meszku. Małżowina uszna nie jest jeszcze dobrze zarysowana, a do tego mniej ważą. Właśnie niewielka masa ciała oraz niewystarczające przystosowanie do warunków panujących na zewnątrz sprawia, że zmagają się z różnymi powikłaniami. Wymienia się wśród nich zespół zaburzeń oddychania, dysplazja oskrzelowo-płucna, retinopatia wcześniacza, której skutkiem ubocznym jest brak widzenia. Zdecydowanie rzadziej pojawia się krwawienie środczaszkowe oraz martwicze zapalenie jelit.

Dzieci urodzone przed terminem poddawane są intensywnej opiece neonatologicznej, która polega w pierwszej kolejności na położeniu ich do inkubatorów. To właśnie w nich panuje wysoka temperatura, która wynosi 36 stopni C, a także odpowiednia wilgotność. Warunki te sprawiają, że dziecko urodzone przed terminem dojrzewa w podobnych warunkach jak w łonie matki. Czasem trwa to kilka tygodni, czasem kilka miesięcy, wszystko uwarunkowane jest stanem zdrowia oraz postępami. Oprócz tego używa się surfaktantu oraz sztucznej wentylacji. Kiedy wcześniak zmaga się z żółtaczką konieczne jest zastosowanie fototerapii. Siatkówka oka również musi zostać skontrolowana i odbywa się to w 4, 8 oraz 12 tygodniu życia dziecka. Kiedy wykazane zostaną zmiany musi odbywać się leczenie przy pomocy laseroterapii.

Może to brzmieć nieco przerażająco, jednakże większość wcześniaków ze względu na dobrą opiekę oraz sprzęt, którym dysponujemy w dzisiejszych czasach szybko dochodzą do siebie i wracają w ramiona mamy pełne sił oraz energii do życia.

336 views