Menu

Idealna wyprawka dla noworodka – czyli jak przygotować się na przyjazd mamy i dziecka ze szpitala?

Kompletowanie wyprawki dla maluszka jest jednym z najbardziej ekscytujących przeżyć. Warto korzystać z listy, która jest dokładnie zaplanowana i przemyślana. Podpowiadamy, co powinno się w niej znaleźć, by być dobrze przygotowanym na pojawienie się nowego członka rodziny.

Co powinna zawierać wyprawka dla noworodka?

Warto na samym początku zaplanować i przewidzieć, jakim budżetem dysponujemy. Dzięki temu robienie listy i samych zakupów będzie o wiele łatwiejsze. Na liście niezbędnych rzeczy powinny znaleźć się przede wszystkim ubranka dla maluszka – ich rodzaj zależy w dużej mierze od tego, jaka pora roku będzie wtedy, gdy przyjdzie na świat. Zdecydowanie na liście wyprawkowej powinny znaleźć się pajacyki, śpioszki, spodenki, kaftaniki oraz body z długim i krótkim rękawkiem. Do tego niezbędne są skarpetki oraz rękawiczki – niedrapki i czapeczki. Jeżeli maluch ma się urodzić zimą, należy pamiętać o ciepłym kombinezonie.

Wyprawka dla noworodka powinna zawierać kosmetyki do pielęgnacji. Podczas ich wyboru, warto zawracać uwagę na składy oraz upewnić się, że są przeznaczone dla najmłodszych od pierwszego dnia życia. Potrzebne będą kremy do pielęgnacji ciała i twarzy, krem na odparzenia i płyn do kąpieli. Dodatkowo przydać się może krem z filtrem, jeśli poród przewidziany jest na wakacyjne miesiące lub też krem ochronny na mróz i wiatr – gdy nasz maluszek ma urodzić się zimą.

Kolejnym obowiązkowym zakupem są pieluszki. Najwygodniejsze w użytku są jednorazowe, lecz gdy zależy nam na ochronie środowiska i ekologicznym rozwiązaniu można zakupić wielorazowe. Na pierwsze dni przydadzą się pieluchy, które mają wycięcie na kikut pępowinowy – będziemy mieli wtedy pewność, że nie uszkodzimy delikatnego miejsca. Jeżeli wybierzemy pieluchy wielorazowe, warto zaopatrzyć się w olejek herbaciany – dodany do prania może zadziałać odkażająco.

Akcesoria, które powinna zawierać dobrze przygotowana wyprawka dla noworodka to: szczotka do włosów, nożyczki do paznokci, kocyk lub kołderkę, wanienkę, ręcznik kąpielowy, termometr do kąpieli oraz kilka sztuk pieluch tetrowych albo flanelowych.

Kompletując wyprawkę, nie możemy zapomnieć o akcesoriach, które będą potrzebne świeżo upieczonej mamie. Powinna ona zaopatrzyć się w kilka produktów niezbędnych po porodzie: wkłady poporodowe, wkładki laktacyjne, biustonosz oraz koszula do karmienia, maść na popękane brodawki.

Co nie jest niezbędne dla noworodka?

Niektóre zakupy można odwlec w czasie, gdyż potrzebne będą dopiero, gdy maluch skończy kilka miesięcy. Jednym z nich jest nosidło, które nie jest przystosowane do noszenia noworodków. Jeżeli przyszła mama planuje karmić piersią, może obejść się bez podgrzewacza oraz sterylizatora. Na pierwsze dni maluszka nie przydadzą się żadne zabawki oraz grzechotki, tak więc ich zakup można zostawić na późniejszy okres.

W sklepach możemy znaleźć specjalne wkładki do wanienki, które zapobiegają poślizgnięcie się. Jednak w początkowym okresie z powodzeniem można sobie poradzić bez nich. Niepotrzebna będzie również pościel, gdyż noworodki nie korzystają z poduszek – nie jest to wskazane, zaś zwykła kołdra może być za duża.

351 views