Menu

Infekcje dróg moczowych u kobiet

Większości kobiet, przynajmniej raz w życiu przytrafiło się zapalenie pęcherza. Podatność na tego typu infekcje wynika z budowy anatomicznej kobiety, a mianowicie dość krótkiej cewki moczowej. Bakterie mogą dość łatwo przedostać się przez nią do pęcherza. Jak sobie radzić z tą dolegliwością?

Pij dużo wody

Picie zbyt małej ilości płynów, powoduje rzadkie oddawanie moczu. W takiej sytuacji bakterie mają doskonałe warunki i czas do rozwoju. Kiedy ilość płynów jest odpowiednia, cewka moczowa jest regularnie przepłukiwana i bakterie z zewnątrz mają utrudniony dostęp do organizmu. To idealny sposób ochrony przed bakteriami.

Żurawina, cytryna, witamina C

Bakterie nie lubią kwaśnego środowiska, a żurawina, cytryna i witamina C zakwaszają mocz. Dodatkowo te produkty wspomagają układ odpornościowy, co nie jest bez znaczenia podczas infekcji. Żurawina ma działanie moczopędne, co pomaga oczyszczać drogi moczowe.

Nasiadówki

Na początku infekcji, kiedy stan zapalny bardziej obejmuje cewkę moczową niż pęcherz, nasiadówki są dobrym rozwiązaniem. Do sporządzenia wywaru potrzebujemy rumianek, nawłoć, krwawnik i szałwie – po łyżce suszu. Mieszankę zalewamy wrzątkiem i czekamy, aż ostygnie do temperatury ok. 38 st.

Odpowiednia higiena

O regularnym myciu i zmianie bielizny nie trzeba nikomu przypominać. Ważne jest, aby używać delikatnych płynów do higieny intymnej i nie trzeć okolic intymnych ręcznikiem podczas wycierania, a jedynie delikatnie osuszać. Bielizna powinna być bawełniana, przewiewna. Należy także unikać ciasnej bielizny.

Tabletki na zapalenie pęcherza

Kiedy profilaktyka i wszystkie naturalne sposoby zawiodą, można sięgnąć po tabletki na zapalenie pęcherza. Zawierają one furaginę – substancję, która uszkadza DNA bakterii i hamuje syntezę białek. Tabletki na zapalenie pęcherza trzeba przyjmować do końca kuracji.

Infekcje dróg moczowych u kobiet często nawracają. Wynika to z wcześniej wspomnianych warunków anatomicznych, a także z faktu, iż niektóre bakterie bardzo trudno jest wytępić. Czasem zdarza się, że pacjentki wymagają długiej, dość agresywnej antybiotykoterapii. Kiedy dolegliwości dłużą się, nawracają i przybierają na sile, należy zgłosić się do lekarza. Przewlekłe, nieleczone zapalenie pęcherza może doprowadzić do zapalenia i niewydolności nerek oraz do nietrzymania moczu.

233 views