Menu

Jak bezpiecznie karmić małego alergika?

Młody rodzic, kiedy dowiaduje się, że jego dziecko ma alergię na białko mleka krowiego, widzi w swojej głowie jeden wielki znak zapytania. Bo czym ma karmić swoje dziecko? Jak rozszerzyć dietę bez jogurtów, mlecznych kaszek i budyniu? Na szczęście kaszka bezmleczna ze specjalnym mlekiem również może dobrze smakować.

Karmienie dziecka z alergią pokarmową to nie lada wyzwanie, jednak najważniejsze jest określić, na co uczulona jest nasza pociecha. W wieku noworodkowym i wczesno-niemowlęcym najczęściej jest to białko mleka krowiego. Dodatkowo ważną rolę odgrywa to, co spożywa mama, jeśli karmi piersią. Często nieświadomie matka przyjmuje pokarmy, które ją uczulają, nie wywołując żadnych widocznych objawów, a pobudzając jedynie układ immunologiczny do produkcji przeciwciał. Te przeciwciała razem z mlekiem dostarczane są dziecku i wywołują reakcję alergiczną w postaci bólów brzucha czy wysypki.

Jakie mleko wybrać?

Alergia na białko mleka krowiego nie wyklucza karmienia piersią. Co więcej, tak jak już wcześniej zostało wspomniane, przy karmieniu piersią spożyty nabiał wywoła reakcję alergiczną u dziecka tylko wtedy, jeżeli uczulona jest na produkty mleczne również matka. W przypadku karmienia dziecka mlekiem modyfikowanym sprawa nieco się komplikuje. Zazwyczaj, przynajmniej na jakiś czas, należy stosować preparaty niezawierające białka mleka krowiego. Tego typu mleko przepisuje lekarz pediatra, alergolog lub gastrolog dziecięcy. U najmniejszych dzieci, żywionych jedynie mlekiem na tym kończy się walka z alergią na produkty mleczne.

Rozszerzanie diety alergika

Produkty mleczne takie jak jogurty, serki, budynie na mleku czy samo mleko krowie można już podawać dzieciom zwykle w drugim półroczu. Niestety u maluchów z alergią jest to niemożliwe i trzeba zastępować je innymi pokarmami. Mleko krowie z powodzeniem można zastąpić mlekiem kokosowym lub ryżowym. Niewskazane jest dla tak małych dzieci mleko sojowe i migdałowe ze względu na silne właściwości alergizujące. Nie sprawdzą się również wszelkie produkty bez laktozowe, ponieważ alergia dotyczy zwykle kilku białek mlecznych, a nie samej laktozy, która jest cukrem.

Najczęstsze pułapki w żywieniu dzieci

Czasem, mimo że rodzice są świadomi, iż ich dziecko ma alergię pokarmową, podają mu uczulający je produkt. Dlaczego? Bo nie czytają dokładnie etykiety. Najczęściej kaszka bezmleczna pomyli się nam z tą zawierającą mleko, czasem deserek ze słoiczka zawiera jogurt. Takie przypadki zdarzają się nawet najuważniejszym opiekunom. Niestety kaszka bezmleczna przygotowana na specjalnym mleku nie smakuje tak dobrze, jak na tym zwykłym. Chcąc dogodzić smakowo swoim pociechom, rodzice ulegają i przygotowują mleczny posiłek, co skutkuje niestety bólem brzucha, płaczem i często wysypką.

Na szczęście okres w życiu dziecka, gdzie główną rolę odgrywają produkty mleczne, szybko mija i zastępują je stałe pokarmy. Alergia na produkty mleczne czasem trwa do końca życia. Takie osoby muszą przestrzegać diety bezmlecznej. Jest to szczególnie wskazane u osób ze stwierdzoną alergią, a także u osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne takie jak Hasihmoto czy RZS.

177 views