Menu

Jak kapać noworodka?

W pierwszych tygodniach życia kąpiel niemowlaka wywołuje spory stres u rodziców. W związku z tym należy wiedzieć co robić oraz jakie trudności mogą stanąć na drodze młodych rodziców. Na samym początku należy się zrelaksować, gdyż w trakcie kąpieli dziecku nie dzieje się krzywda. Wystarczy jedynie korzystać ze skutecznych rad, dzięki którym maluszek będzie cały czas bezpieczny. Kąpiel to dla dziecka miłe doznanie, gdyż przypomina mu o czasach, kiedy znajdowało się w łonie mamy. W związku z tym maluszek uspokaja się oraz nie ma problemów z zasypianiem. Z tego względu kąpiel polecana jest głównie wieczorem. W trakcie mycia ciała, dziecko nie może być najedzone, gdyż zwiększa się wtedy ryzyko cofania pokarmu oraz wystąpienia infekcji uszu. Do wanienki nie musi trafić przegotowana woda, jednak warto wzbogacić ją o specjalny emolient, który poprawia kondycję skóry i odpowiada za nawilżenie. Zyskuje wtedy warstwę ochronną. Jeszcze kilka lat temu do kąpieli dodawało się rumianek, jednak należy zrezygnować z tej czynności, gdyż zwiększa on ryzyko występowania alergii.

Aby mycie ciała dziecka przebiegało sprawnie, należy dobrze się przygotować do omawianej czynności. Niezbędna jest mata antypoślizgowa (jeśli jej brakuje dobrze sprawdzi się ręcznik), waciki, miseczka z ciepłą przegotowaną wodą oraz produkty myjące przeznaczone specjalnie dla niemowląt. Nie można obejść się bez oliwki, kremu na odparzenia, miękkiego ręcznika, czystego ubranka oraz jeszcze jednego ręcznika. Warto zadbać o właściwą temperaturę pokoju, która powinna uplasować się w okolicach 24stopni C. Kąpiel może odbywać się na w łazience bądź innym pomieszczeniu, jednak aby uniknąć bólu pleców, wanienkę warto ustawić na stole bądź dwóch krzesłach. Temperatura wody powinna wahać się od 36 do 38 stopni C (aby nie popełnić błędu używa się termometrów, albo kontroluje się ją przy pomocy łokcia).

Jeszcze zanim dziecko zostanie dokładnie umyte, przegotowana woda w miseczce powinna posłużyć do oczyszczenia buzi, oczek oraz uszek (bez dodatku mydła). W trakcie wkładania dziecka do wanienki należy trzymać je oburącz. Jedna ręka odpowiada za trzymanie główki i plecków, a druga znajduje się pod pupą dziecka. W tym momencie należy bardzo mocno silnie trzymać noworodka, gdyż każdy upadek może spowodować szereg przykrych konsekwencji.

W wanience powinno być między 10 a 15 cm wody. Do mycia dziecka używa się myjki bądź ręki. Mydło bądź inny produkt do czyszczenia w niewielkich ilościach nakłada się na nawilżone wcześniej ciało. Pierwszą reakcją dziecka może być płacz, który jest efektem niespodziewanej zmiany. W takiej sytuacji należy mówić do dziecka kojącym głosem, delikatne obmywać ciało oraz głaskać przy pomocy wody. Początki mogą być trudne, jednak wraz z upływem czasu, kąpiel stanie się miłym doświadczeniem. W trakcie wyciągania dziecka z wanienki trzeba być szczególnie ostrożnym, gdyż jest wtedy śliskie i łatwo może wypaść z rąk.

411 views