Menu

Jak poradzić sobie z obrzękiem stóp?

Stopy puchną w ciąży i jest to całkiem normalna dolegliwość. Jest to związane chociażby ze zwiększoną masą ciała. Oprócz tego organizm przygotowuje się do porodu, kiedy to kobieta utraci spore ilości wody oraz płynów.

Jak poradzić sobie ze spuchniętym ciałem?

Nadmiar wody występujący w organizmie sprawia, że krążenie żylno-limfatyczne staje się zdecydowanie gorsze, co negatywnie wpływa na stan stóp oraz kostek. Jest to bardzo nieprzyjemne zjawisko z którym można poradzić sobie na kilka sposobów. W pierwszej kolejności należy zrezygnować z długich spacerów oraz stania. Siedzenie jest zdecydowanie lepsze, jednakże pod żadnym względem nie należy wtedy zakładać nogi na nogę. W omawianej sytuacji pojawiają się problemy z cyrkulacją krwi, stąd siedzenie na prostu (po męsku) opłaci się zdecydowanie bardziej.

W dalszej kolejności warto wspomnieć o tym, że należy regularnie zmieniać pozycję. Siedzenie czy leżenie bez ruchu sprawia, że płyny gromadzą się w niższych partiach ciała, co powoduje wystąpienie opuchlizny. Zginanie nóg, kręcenie kół stopami to tylko przykładowe ćwiczenia, które przyniosą znaczną ulgę. Aby problem ten nie doskwierał za bardzo w trakcie nocy, dobrze jest podłożyć pod nogi poduszkę, żeby znalazły się one wyżej niż reszta ciała.

Buty na wysokim obcasie na pewno nie należą do przyjaciół pań w ciąży, które pragną zmniejszyć opuchliznę. Nawet niewielki obcas działa niekorzystnie, dlatego należy z nich na stałe zrezygnować przynajmniej w trakcie noszenia dziecka pod sercem. Noszone buty muszą być przede wszystkim wygodne oraz przewiewne. Szerokie nosy w obuwiu sprawiają, że stopy nie są poddawane uciskom, a do ich wykonania powinno się wykorzystywać tylko naturalne produkty. Tak samo dobrze sprawdzi się obuwie sportowe. Dobrze jest mieć w zaciszu własnego domu parę butów, które o rozmiar przewyższają wszystkie inne modele. Sprawdzą się one przede wszystkim w popołudnie, kiedy to stopy są zdecydowanie większe niż o poranku. Obrzęki mogą zostać zlikwidowane w bardzo szybkim tempie przy pomocy rajstop uciskowych. W normalnych warunkach używa się ich przede wszystkim w zmaganiu się z żylakami, jednakże tutaj również przyniosą sporą różnicę. Obcisłe i dopasowane ubrania w ciąży powinny całkowicie pójść w odstawkę. Oprócz tego, że negatywnie wpływają na krążenie w organizmie to sprawiają, że ciężarna czuje się niekorzystnie oraz nieatrakcyjnie. Warto też nabyć specjalne preparaty, które przynoszą ulgę stopom.

Na zakończenie dnia należy przygotować mały salon SPA dla stóp. Do miseczki należy wlać wodę, którą wzbogaci się o sole mineralne, albo nawet sól kuchenną. Taka czynność sprawi, że przemiana materii w komórkach odbywa się na właściwym poziomie, krwiobieg zostaje pobudzony, a naskórek zmarszczony.

199 views