Menu

Jak poradzić sobie z podrażnionymi brodawkami?

Poranione sutki i spękane brodawki to rzeczywistość matek karmiących piersią. Jak pielęgnować obolałe miejsca i przyspieszyć proces ich regeneracji? Podpowiadamy!

Karmienie piersią – sposób żywienia zalecany przez WHO

Mleko matki zawiera wiele składników odżywczych, których maluch potrzebuje każdego dnia do tego, by się prawidłowo rozwijać. Naturalny pokarm pomaga małemu organizmowi budować także system odpornościowy, co w przyszłości uchroni go przed groźnymi infekcjami. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje karmienie piersią jako najwłaściwszy sposób odżywiania dziecka. Na mleko modyfikowane można przejść jedynie w wyjątkowych sytuacjach, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Inne powody, takie jak na przykład strach przed popękanymi i obolałymi brodawkami nie są warte eksperymentów żywieniowych. Problem trzeba rozwiązać, a dostępne w aptekach preparaty mogą w tym skutecznie pomóc.

Dlaczego brodawki bolą?

Brodawki mogą być wrażliwsze na ból już w momencie, gdy zacznie się proces laktacji. Nieprzyjemne uczucie może powodować już sam dotyk, nie mówiąc o karmieniu. Powodem często są hormony, choć do takiego stanu rzeczy może przyczynić się karmienie malucha w niewłaściwy sposób. W momencie gdy dziecko zaczyna być niespokojne i zamiast ciągnąć, pokarm zaczyna przy piersi marudzić, warto je na chwilę odstawić, aby nie podrażniało brodawek sutkowych.

Preparaty na podrażnione brodawki

Chcąc ulżyć sobie w bólu, mamy karmiące piersią mogą sięgnąć po preparaty dostępne w aptekach, których zadaniem jest uśmierzenie dolegliwości bólowych i przyspieszenie procesu regeneracji brodawek. Dużą popularnością cieszą się m.in. Purelan, Bepathen Baby czy Lansinoh Lanolina. Kremy i maści łagodzące ból przy popękanych brodawkach sutkowych należy stosować zgodnie z dołączoną do nich ulotką. Należy pamiętać szczególnie o tym, aby przed aplikacją kremu czy maści dokładnie umyć ręce. W ten sposób można zapobiec nadkażeniu drobnej ranki na brodawce.

Wypróbuj wkładki do biustonosza łagodzące podrażnione brodawki

Silikonowe muszle, które wkłada się do biustonosza, przyniosą ulgę obolałym brodawkom sutkowym. Wkładki dla kobiet karmiących można kupić w aptekach oraz drogeriach. Zapobiegają dodatkowym podrażnieniom wywoływanym przez materiał stanika, dzięki czemu przyczyniają się do przyspieszenia procesu regeneracji. Inną propozycją są specjalistyczne nakładki do karmienia, które zakłada się na pierś, aby dziecko nie miało możliwości nadgryzienia brodawki – wypróbuj, który sposób sprawdzi się w Twoim przypadku!

Napar z nagietka – domowy sposób na podrażnione brodawki

Ulgę obolałym brodawkom przyniesie z pewnością stosowanie maści z lanoliną, wspomnianych w poprzednim akapicie. Można też sobie pomóc, przemywając podrażnione miejsca naparem, przygotowanym na bazie nagietka. Wykazuje on działanie przeciwzapalne, wspomaga również procesy regeneracyjne. Karmiąc piersią, można napar nagietkowy wykorzystać do codziennej pielęgnacji piersi, tak by kosmetyki dodatkowo nie podrażniały bolących miejsc.

 

324 views