Menu

Jak zadbać o siebie w pierwszych tygodniach ciąży?

Przyszłe młode mamy, które dowiadują się o ciąży często mają wiele pytań – czy płód rozwija się prawidłowo, jak się odżywiać, czy potrzebna jest luteina. Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej udać się do ginekologa i potwierdzić samą ciążę. W gabinecie można też rozwiać takie wątpliwości i nieco się uspokoić.

 

Za co odpowiedzialna jest luteina?

 

Hormon ten, nazywany również progesteronem, odpowiedzialny jest za cykl miesiączkowy i jego stężenie zmienia się wraz z jego przebiegiem. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia w trakcie cyklu, wówczas poziom luteiny zaczyna spadać, aby wzrosnąć znowu w okolicach dwudziestego dnia kolejnego cyklu. Hormon ten działa za pomocą receptorów, które zlokalizowane są w:

 

  • macicy,
  • gruczołach sutkowych,
  • przysadce mózgowej,
  • układzie nerwowym,
  • innych lokalizacjach.

 

Luteina metabolizuje się w nerkach oraz wątrobie. Jej rola jest nieoceniona właśnie przede wszystkim w trakcie ciąży. Odpowiada bowiem za produkcję hormonów płodu, zmniejszenie się reakcji immunologicznych na dziecko w organizmie matki, zapobiega też samoistnym skurczom macicy, które w skrajnych przypadkach mogłyby prowadzić nawet do wcześniejszego porodu lub poronienia. Progesteron jest więc niezbędny w organizmie przyszłej mamy przez cały okres przebiegu ciąży. Jeśli ten nie wytwarza jej w wystarczających ilościach, wówczas lekarze zalecają przyjmowanie luteiny doustnie. Bywa, że przepisywana jest ona pacjentkom, kiedy szyjka macicy zaczyna obniżać się zbyt szybko i lekarzom zależy na wstrzymaniu akcji porodowej.

 

Nie tylko luteina

 

Chcąc zadbać o swój stan i zdrowie maluszka, warto przede wszystkim stosować zdrową, pełną substancji odżywczych dietę. Nie może w niej zabraknąć świeżych warzyw i owoców, jak również produktów zbożowych, ryb morskich i chudego mięsa. Bardzo ważne jest również przyjmowanie zaleconych przez ginekologa preparatów, takich jak luteina, kwas foliowy, czy kompleksy witaminowe. Ciężarna sama nie powinna decydować o tym, czy jest takie wskazanie. Jedynym suplementem, który można przyjmować w ciąży bez obaw jest kwas foliowy i każda kobieta w ciąży ma do tego wskazanie.

 

Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, przyszła mama powinna się sporo ruszać, na przykład spacerować, czy pływać. Nie może być to wysiłek nadmierny i zagrażający zdrowiu jej lub dziecka. Najlepiej ruszać się na świeżym powietrzu, a następnie odpoczywać. Ciężarne bardzo często potrzebują większych dawek snu w pierwszym trymestrze i powinny sobie na to bez obaw pozwalać.

 

325 views