Menu

Jak zmieniać pastę do zębów raz z wiekiem dziecka?

Higiena jamy ustnej stanowi bardzo ważny element w życiu każdego człowieka. Nie można tego zaniedbywać również w przypadku małych dzieci, gdyż dla nich pielęgnacja rozpoczyna się od momentu wyrżnięcia pierwszego ząbka. Jaka pasta do zębów dla dzieci sprawdzi się najlepiej?

Podstawowe zasady higieny jamy ustnej u dzieci

Pasta do zębów dla dzieci do niezbędne wyposażenie łazienki już od momentu przebicia się pierwszego ząbka, jednak czynności pielęgnacyjne warto zaczynać od pierwszych dni życia. Masowanie dziąseł przynosi ulgę w trakcie ząbkowania, a maluszek przyzwyczajony do otwierania buzi, żeby mama wyczyściła ząbki nie będzie się opierał, dzięki czemu rodzice zapobiegają pojawianiu się próchnicy i innych niekorzystnych zmian na zębach. Pasta do zębów dla dzieci musi posiadać dobrze dobrane składniki, dzięki czemu usuwa się nagromadzone w jamie ustnej bakterie oraz zarazki. Cennym składnikiem jest ksylitol, który odpowiada w pierwszej kolejności za ochronę dziąseł i szkliwa i jednocześnie sprawia, że zauważa się zdecydowane obniżenie ilości bakterii nagromadzonych w jamie ustnej. Przypomnijmy, że to właśnie one w połączeniu z resztkami jedzenia przyczynią się do wystąpienia ubytków i próchnicy, które w dalszej kolejności wymagają interwencji dentysty. Pasta do zębów dla dzieci dba również o kondycję i zdrowie kości, dzięki czemu można uniknąć problemów z uzębieniem w dorosłym życiu.

Ilość używanej pasty zwiększa się odpowiednio do wieku. W przypadku dzieci, które nie przekroczyły 3 lat mowa o niewielkich porcjach, które z wyglądu przypominają ziarnka ryżu. Z kolei w wieku od 4 do 6 lat porcja pasty jest przybliżona gabarytami do ziarenka grochu. Kiedy chodzi o nieco starsze dzieci, które chodzą już do szkoły – używają one 1-2 cm pasty.

Fluor to kolejny składnik, który warto wziąć pod uwagę. Opinie na jego temat są różne, gdyż część dentystów odradza używania fluoru, a inni z kolei zapewniają, że to niezbędny element w trakcie przestrzegania higieny jamy ustnej.

Pasta do zębów dla dzieci powinna zawierać tylko naturalne składniki, gdyż używa się jej codziennie, a wrażliwy organizm młodego człowieka nie toleruje sztucznych dodatków, nie potrzebuje cukru i innych niepożądanych składników. Należy wybierać ostrożnie, a razem z pastą trzeba pomyśleć również o odpowiedniej szczoteczce do zębów, gdyż tylko taki zestaw przyniesie pożądane efekty.

310 views