Menu

Jakie suplementy diety w ciąży?

Kobiety w ciąży muszą o siebie dbać. To fakt powszechnie znany i respektowany, gdyż to jak się odżywiają i jaki wiodą tryb życia przekłada się jednoznacznie na zdrowie oraz kondycję w jakiej rodzi się ich pociecha. Suplementy diety stanowią ważny element ciąży, czy można się bez nich obejść?

 

Suplementy diety w ciąży – rola

Zadaniem przyjmowania witamin oraz minerałów w trakcie ciąży jest pomniejszanie zachorowalności oraz umieralności matek. Kobiety dbające o siebie mają większą szansę na urodzenie zdrowego dziecka oraz wyjście obronną ręką z porodu, który jest dla organizmu ogromnym wysiłkiem oraz wyzwaniem. Przede wszystkim muszą one przyjmować kwas foliowy oraz żelazo, gdyż to właśnie ich braki zauważane są najczęściej, a także przynoszą największe szkody w organizmie.

To dobry moment, żeby zaznaczyć, że dieta nie jest w stanie zastąpić suplementacji w trakcie ciąży. Zdrowe posiłki, aktywność fizyczna (ale nie przeciążanie organizmu) oraz odpowiednie preparaty stanowią trio, którego nie można zastąpić niczym innymi. Środki te nie mogą jednak zostać przyjmowane na własną rękę, ale konieczna jest szczera rozmowa z lekarzem prowadzącym, który wiedząc o wszystkim chorobach oraz schorzeniach jest w stanie stwierdzić co należy włączyć do diety, aby życiu matki oraz dziecka nic nie zagrażało.

Jak już zostało wspomniane kwas foliowy oraz żelazo stanowią klucz do sukcesu. Jako, że każdy organizm kobiecy jest inny oraz przechodzi ciążę inaczej, teoretycznie powinno się przyjmować indywidualnie dobrane dawki. Jednakże zostało oszacowane, że kobieta powinna zażywać opcjonalne 600 mikrogramów kwasu foliowego oraz 27 miligramów żelaza każdego dnia.

 

Dlaczego żelazo odgrywa tak ważną rolę?

Specjaliści apelują, aby w diecie kobiety ciężarnej nie brakowało czerwonego mięsa, brokułów, szpinaku oraz buraków, gdyż musi ona przyjmować większe dawki żelaza niżeli pozostali ludzie.  Jest to ściśle związane z tym, że żelazo odpowiada za wspieranie organizmu w trakcie produkcji większej liczby krwi, która z kolei dostarcza tlen dla dziecka w organizmie kobiety. W aptekach dostępne są specjalne suplementy diety zawierające żelazo przeznaczone dla kobiet w ciąży. W ich składzie można znaleźć między 27 a 30 miligramów żelaza. Należy je przyjmować, a oprócz nich cały czas spożywać produkty bogate w żelazo. Warto jednak wspomnieć, że sytuacja ta dotyczy głównie pań u których badania krwi pozostawiają wiele do życzenia. Jeśli poziom żelaza jest na odpowiednim poziomie, dobra dieta jest wystarczająca.

343 views