Menu

Jakie znaczenie mają ćwiczenia podczas ciąży i po urodzeniu dziecka?

Każda aktywność fizyczna w codziennym życiu jest lepsza, niż jej brak. Dotyczy to również kobiet w ciąży oraz po ciąży. Ruch poprawia wydolność ciężarnej, ale także ma duży wpływ na przebieg oraz skrócenie czasu porodu i połogu. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, gimnastyka w ciąży jest wskazana.

Jaki wpływ ma aktywność fizyczna podczas ciąży?

Jeśli kobieta przed ciążą prowadziła aktywny tryb życia, a ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do kontynuowania ćwiczeń. Trzeba pamiętać jednak, że intensywne formy wysiłku takie jak: bieganie, surfing, lekkoatletyka, sporty zespołowe, sporty walki, narciarstwo, czy jazda konna są podczas ciąży niewskazane.

W ciąży warto wykonywać ćwiczenia pod okiem specjalisty np. fizjoterapeuty lub przeszkolonego instruktora fitness, który zaleci ćwiczenia bezpieczne, a jednocześnie angażujące duże grupy mięśniowe w celu ich wzmacniania i rozciągania. Kobietom w ciąży zalecane są ćwiczenia grupowe dla kobiet w ciąży np. pilates, joga, spacery, ćwiczenia w wodzie, ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla i inne ćwiczenia relaksacyjno-oddechowe. Regularne wykonywanie ćwiczeń podczas ciąży daje szanse na sprawniejszy, szybszy poród i krótszy czas hospitalizacji. Poza tym zmniejsza się ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, a dolegliwości ciążowe są mniejsze. Ruch sprzyja także utrzymaniu kontroli nad przyrostem masy ciała oraz lepszemu samopoczuciu. Natomiast podczas połogu można zaobserwować dużo szybsze cofanie się zmian ciążowych, łatwiejszy powrót do sprawności oraz lepsze napięcie mięśni brzucha.

Kiedy i jak zacząć ćwiczyć po urodzeniu dziecka?

Pierwszymi mięśniami, jakie powinny być wzmacniane tuż po porodzie, są mięśnie Kegla. Gdy kobieta nie odczuwa dolegliwości bólowych, może zacząć napinanie mięśni Kegla nawet kilka godzin po porodzie. Trzeba je wykonywać przynajmniej 2- 3 miesiące po porodzie, ponieważ podczas ciąży i porodu zostają one nadmiernie rozciągnięte.

Aby powrócić do formy sprzed ciąży można zacząć treningi minimum 6 tygodni po porodzie, za zgodą lekarza. Wtedy wskazane będą treningi wzmacniające mięśnie tułowia, trening cardio oraz treningi siłowe. Najlepiej zacząć ćwiczyć w towarzystwie trenera, który dobierze odpowiednie ćwiczenia i będzie czuwał nad poprawnością ich wykonania oraz ich umiarkowaną intensywnością.

Jakie skutki ma brak ruchu w ciąży i po ciąży?

Brak aktywności fizycznej w ciąży i po ciąży grozi nagromadzeniu się zbędnych kilogramów, które trudno zgubić. Niełatwo również o osiągnięcie prawidłowego napięcia mięśni brzucha. Dużym problemem bardzo często jest osłabienie napięcia mięśni Kegla, czyli dna miednicy, które odpowiadają za podparcie macicy, pęcherza, odbytnicy i kanału odbytu. Najczęstszym powikłaniem po naturalnym porodzie jest nietrzymanie moczu Leczenie tego problemu jest pracochłonne, ale możliwe. Konieczne jest bezzwłoczne rozpoczęcie napinania mięśni dna miednicy. Najłatwiejszym ćwiczeniem jest włożenie między uda piłeczki i ściskanie jej, nawet do kilkudziesięciu razy dziennie. Dzięki temu mięśnie dna miednicy staną się wzmocnione, a problem nietrzymania moczu, wypadania narządu rodnego i pęcherza oraz trudności z odczuwaniem satysfakcji seksualnych powinien odejść w zapomnienie.

93 views