Menu

Karmienie piersią – akcesoria przydatne w okresie laktacji

Termin porodu zbliża się wielkimi krokami? Chcesz karmić piersią, ale gubisz się w gąszczu dostępnych akcesoriów? Chętnie podpowiemy co warto mieć, żeby zapewnić sobie udany laktacyjny start.

Pierwsze karmienie ma miejsce zazwyczaj do 2 godzin po porodzie. Warto więc zapewnić sobie komfort i zainwestować w kilka sztuk koszul do karmienia. Na tym zakupie nie warto oszczędzać i najlepiej wziąć pod uwagę egzemplarze z czystej bawełny. Wszak jest to ubiór, który będzie nieodłącznym elementem naszego pobytu na porodówce, ale również będzie służył w dalszej części naszej „mlecznej drogi”.

Mimo szybkiej utraty wagi po porodzie powrót do dawnej sylwetki może zająć nawet kilka miesięcy. Twoje ciało przez 9 miesięcy szykowało się do wydania potomka i potrzebuje czasu na regenerację. Dlatego na początek najlepiej zakupić koszule w rozmiarze takim, jaki nosimy w ciąży lub rozmiarze mniejszym.

Kolejnym gadżetem do karmienia, bez którego nie da się obejść jest biustonosz do karmienia. Najlepiej kupić od razu kilka sztuk, gdyż będzie nam towarzyszył przez dłuższy czas. Wszak WHO zaleca karmić piersią nawet do 2 roku życia! Należy wziąć pod uwagę to, że piersi powiększają się wskutek nawału mleka. Najlepiej wybrać stanik, który będzie miał trochę większą miseczkę, a następne egzemplarze dobrać, gdy ustabilizuje się laktacja.

Kolejnym „must have” są wkładki laktacyjne. Ich wybór na rynku jest bardzo duży. Od prostych, grubych i bawełnianych poprzez takie, które zawierają specjalną substancję absorbującą nadmiar mleka. Wybór faktur i kolorów jest również bardzo duży. Na rynku dostępne są zwykłe białe, ale również czarne czy beżowe. Tutaj wybór należy do Ciebie. Najlepiej zainwestować od razu w duże opakowanie, bo jest to produkt, który nigdy się nie zmarnuje, a po urodzeniu maluszka możesz mieć mniej czasu na wyjścia z domu.

Z przydatnych akcesoriów do karmienia warto zwrócić również uwagę na dobry laktator. Sprzęt, który umożliwi odciągnięcie pokarmu i wymknięcie się z domu, ale również będzie pomocny przy zapaleniu piersi i zastoju pokarmu. Sprawdzi się również w przypadku komplikacji medycznych np. u wcześniaków przebywających w inkubatorze, których mama pragnie karmić piersią.
Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli. Laktatory ręczne, elektryczne oraz mieszane. Na który więc się zdecydować?

Zaletą laktatorów ręcznych niewątpliwie jest ich dużo niższa cena, ale trzeba użyć zdecydowanie więcej siły, aby zdobyć cenny pokarm. Kiedy planujesz odciągać pokarm, sporadycznie warto rozważyć jego zakup.

Gdy konieczne jest jego częstsze zastosowanie najlepiej wziąć pod uwagę zakup laktatora elektrycznego. Dostępne są egzemplarze na baterie oraz ładowane z gniazdka. Komfort i efektywność laktatora elektrycznego jest dużo większa niż używanie prostszych modeli.

Na rynku dostępne są również wersje mieszane o cechach laktatora elektrycznego, ale wyposażone dodatkowo w końcówkę manualną, która umożliwia ściągnięcie pokarmu w podróży, gdy nie mamy dostępu do źródła prądu.

146 views