Menu

Kolka u niemowlaka – skąd się bierze i jak sobie z nią poradzić?

Z kolką zmaga się nie tylko dziecko, ale też jego rodzice. Dolegliwość ta potrafi być bardzo uciążliwa i trudna do wyeliminowania. Co robić, aby jak najmniej dotkliwie przejść przez ten trudny czas ze swoją pociechą?

Po czym można poznać, że dziecko cierpi na kolkę?

U niemowlaka karmionego piersią pojawienie się kolki to codzienność. Może wystąpić już w drugim tygodniu życia, a trwa nawet do pół roku. W rzadkich przypadkach kolka występuje nawet po tym czasie. Cóż, niektórzy rodzice muszą trochę się pomęczyć, zanim odetchną z ulgą. Tę przykrą dolegliwość dosyć łatwo rozpoznać, bo dziecko staje się nadpobudliwe i marudne. Podkurczanie nóżek, prężenie się, wzdęty brzuszek i płacz malucha to cztery ważne symptomy kolki. Oprócz tego na twarzy dziecka często pojawiają się czerwone plamki. Oczywiście to tylko kilka z wielu innych dolegliwości świadczących o wadliwie funkcjonującym układzie pokarmowych maluszka. Niekiedy pojawia się ulewanie, a nawet wymioty.

Skąd się bierze ta dolegliwość? Czy można uchronić dziecko przed kolką?

Kolka pojawia się w większości przypadków u dzieci karmionych piersią, ale nie tylko. Wielokrotnie za wystąpienie przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego dziecka odpowiada sposób karmienia. Druga przyczyna kolki to często alergia na mleko krowie. Najczęściej jednak za wystąpienie takiej dolegliwości odpowiada nie do końca jeszcze rozwinięty układ pokarmowy noworodka. Nieumiejętne trzymanie dziecka lub nieodpowiedni smoczek może przyczyniać się do objawów kolki. Dlatego też bardzo ważne jest to, aby karmiąc dziecko butelką, nabyć dobrej jakości smoczek, np. anti colic, smoczek avent natural czy Tommee Tippee. Muszą mieć regulowany przepływ oraz kształt przypominający pierś dziecka. Tego typu produkt jest także miękki, elastyczny i zawór antykolkowy, chroniący przed gromadzeniem się powietrza w brzuszku dziecka. Karmienie staje się wtedy bardziej naturalne.

Jak jeszcze można ulżyć dziecku, które ma kolkę?

Oprócz dobrego smoczka są też inne sposoby na kolkę u niemowlaka. Kiedy dziecko zacznie płakać należy przytulić go do siebie, bądź położyć je tak, aby brzuszkiem dotykało brzucha mamy. Pomocny jest także masaż brzuszka i pleców dziecka oraz podciąganie kolanek maluszka do brzucha. Taka pozycja ciała oraz masaże pozwalają na szybsze pozbycie się gazów. Często też ulgę przynoszą herbatki antykolkowe, np. te sporządzone na bazie kopru. Nie można oczywiście zapominać o przytrzymaniu dziecka w pozycji pionowej po karmienia, aby mogło mu się odbić. W ten sposób można zapobiec pojawieniu się kolki.

To tylko kilka wskazówek, które powinny pomóc w walce z tą przykrą dolegliwością. Każda mama po pewnym czasie ma swoje sposoby na ulżenie dziecku podczas ataku kolki. Może być to np. karmienie w miejscu wyciszonym lub wręcz przeciwnie. Uwagę malca można skierować np. na monotonny dźwięk jakiegoś urządzenia czy zabawki. Ważne, aby skutecznie walczyć z kolką, zapewniając komfort dziecku i sobie.

277 views