Menu

Konflikt serologiczny – co to takiego?

Określenie konflikt serologiczny odnosi się do przypadków w których matka wytwarza przeciwciała przeciwko antygenom znajdującym się na krwinkach czerwonych dziecka, które nosi w sowim łonie. Jest to niebezpieczne i wymaga odpowiedniej kontroli lekarskiej oraz przyjmowania specjalnych leków.

Kto narażony jest na konflikt serologiczny?

Antygeny matki oraz dziecka, które przebywa w jej łonie są takie same, gdyż dziecko w połowie dziedziczy geny matki, a w połowie ojca. Konflikt serologiczny pojawia się w przypadku, kiedy układ odpornościowy matki ma kontakt z krwinkami dziecka, które zostają rozpoznane jako obce krwinki, skutkiem tego zaczyna się produkcja przeciwciał. Wytworzone przeciwciała będą miały możliwość przedostania się do dziecka (przez łożysko) oraz atakowania jego krwinek.

Wyprodukowane przeciwciała sprawiają, że dziecko zmaga się z coraz większą anemią. Sytuacja ta wymaga leczenia oraz bezustannej kontroli lekarskiej, gdyż młody człowiek może urodzić się z powiększonym sercem, wodobrzuszem, niedotlenieniem oraz obrzękiem tkanki. Najbardziej tragiczna sytuacja ma miejsce, kiedy dziecko umiera jeszcze w takcie ciąży, albo tuż po porodzie, jednakże są to nieliczne przypadki, kiedy kobieta nie przebywa pod stałą opieką lekarską.

Konflikt serologiczny może być rozpoznany w trakcie oceny przeciwciał znajdujących się we krwi matki, a oprócz tego wykonuje się badanie płodu na obecność anemii. Rozpoczyna się to od zbadania krwi matki oraz ojca dziecka. Jeśli pojawia się niezgodność antygenowa matka oraz dziecko muszą być pod bezustanną opieką lekarską. Badania wykonuje się raz na tydzień, albo kobieta jest delegowana do szpitala. Kiedy u dziecka pojawia się anemia jest to widoczne w trakcie USG, kiedy to przepływy krwi w krążeniu płodowych zdecydowanie przyspieszają. Leczenie w przypadku anemii polega na wykonywaniu transfuzji dopłodowych krwi (mają one miejsce z dwu, trzy tygodniowymi przerwami). Dziecko otrzymuje do żyły pępowinowej koncentrat Rh ujemnych krwinek czerwonych, które nie zostaną zniszczone przez wytworzone przez matkę przeciwciała. Ten trudny zabieg odbywa się jedynie w specjalnych ośrodkach, jednakże przynosi bardzo dobre rezultaty. Najważniejsze to cały czas kontrolować w jakim stanie znajduje się dziecko i czy nic nie zagraża jego życiu.

Przyszłe mamy nie powinny martwić się na zapas, gdyż omawiana sytuacja pod żadnym względem nie jest ich winą, jedynie wymaga regularnej kontroli nad zdrowiem dziecka.

404 views