Menu

Krwawienie w ciąży – możliwe przyczyny

Powodów wystąpienia krwawienia podczas okresu ciąży może być naprawdę wiele. Nie zawsze musi być niebezpieczne czy grozić poronieniem, ale zawsze powinno się zgłosić taki przypadek lekarzowi. Nawet ponad 25% przyszłych mam doświadcza tego typu zdarzeń.

Pierwszym i najważniejszym posunięciem ciężarnej przy wystąpieniu krwawienia powinno być skonsultowanie się z lekarzem, bowiem to on jest osobą, która powinna posiadać odpowiednie kompetencje do zlokalizowania przyczyny problemu.

Możliwe powody krwawienia w okresie ciąży:

1. Krwawienia w pierwszych trzech miesiącach występują rzadziej, ale wciąż często, bo u około 10-20% ciężarnych. Jednym z powodów takiego krwawienia może okazać się ciąża pozamaciczna, która może być niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia przyszłej mamy. Aby wykluczyć taką ewentualność, należy wykonać badanie USG.

2. Zagnieżdżenie się jaja płodowego w macicy. Krwawienie pojawia się na początku ciąży i jest skąpe, niebolesne. Nie jest żadnym zagrożeniem dla ciąży.

3. Krwawienie w okresie terminu miesiączki. Z reguły jest skąpe i również nie ma wpływu na przebieg ciąży.

4. Problemy z szyjką macicy. Krwawienie może wywoływać np. nadżerka szyjki macicy, polipy czy żylaki pochwy. Leczone nie powinna stanowić zagrożenia.

5. Niedobory hormonalne. Po konsultacji z ginekologiem może on przepisać leki uzupełniające niedobory progesteronu. Stosuje się je zazwyczaj do 16 tygodnia ciąży.

6. Łożysko przodujące. Krwawienie zazwyczaj jest skąpe i bezbolesne. Przy łożysku przodującym poród drogami natury nie jest możliwy. Wraz z rozwojem ciąży macica się rozciąga i wtedy może się tak zdarzyć (lecz nie musi), że łożysko odsłoni ujście. Jeśli tak się nie stanie, wówczas wykonuje się cesarskie cięcie.

7. Zbyt wczesne odklejenie się łożyska. Przyczyną takiego krwawienia jest uraz brzuch. Należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

8. Jednym z powodów krwawienia lub jego zwiastunem może być poronienie.

Obfite krwawienie trwające około 3 dni (nie jest to reguła) może być oznaką poronienia. W przypadku zagrożenia poronieniem konieczna jest hospitalizacja. Poronienie dotyczy aż 15 proc. ciąż. Kobiety, które tego doświadczyły, zazwyczaj w przyszłości bez żadnych problemów rodzą zdrowe dzieci.

9. Na kilka dni przed porodem może dojść do odejścia czopu śluzowego. Jest to naturalny proces i w żaden sposób nie zagraża ciąży.

10. Banalnym, lecz często bagatelizowanym powodem krwawienia może być nadmierny wysiłek fizyczny.

W zależności od przyczyn krwawienia lekarz może zalecić:

– Hospitalizację

– Odpoczynek

– Przyjmowanie leków

– Dodatkowe badania

Jeżeli zauważysz coś niepokojącego, zawsze zgłoś się do lekarza.

486 views