Menu

Naturalne metody łagodzenia bólu podczas porodu fizjologicznego

W latach 80 i 90 zarówno w Polsce, jak i na świecie bardzo mocno utrzymywał się trend znieczulania porodów. Obecnie odchodzi się od medykalizacji tej procedury, na rzecz rodzenia w domu, domu porodowym lub w szpitalu jednak w maksymalnie komfortowych i dalekich od szpitalnych warunkach. Wybór takiej metody rodzenia wiąże się z rezygnacją ze znieczulenia, dla części kobiet to, że urodzą bez znieczulenia jest zupełnie naturalne.

Poród naturalnie wiąże się z bólem, co nie oznacza, że nie można przez niego przejść łagodnie i zgodnie z naturą. Obecnie porody prowadzone w domy nie są zbyt popularne, jednak domy porodowe są zorganizowane w taki sposób by dziecko rodziło się bezpiecznie i tak by móc cieszyć się każdą chwilą narodzin.

Zalety porodu bez znieczulenia

W zależności od poglądu, dla kobiet rodzących ważne są inne kryteria, dla których rezygnują ze znieczulenia. Dwiema najważniejszymi zaletami takiego sposobu rodzenia dziecka są:

  • swoboda podczas porodu – kobieta nie jest zmuszona do tego by leżeć, nie ma konieczności podłączania aparatury monitorującej, a władza w nogach jest w pełni zachowana. Dzięki swobodzie rodząca może przyjąć dowolną pozycję, w której wygodnie jest jej rodzić. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ podczas stania lub kucania w porodzie pomagają  naturalne siły grawitacji.
  • poród przebiega w sposób bardziej kontrolowany, mniej gwałtowny – bywa, że podanie znieczulenia spowalnia akcję porodową.

Łagodzenie bólu podczas porodu – naturalne metody

Metod na zmniejszenie bólu i zwiększenie komfortu rodzącej jest wiele. Nieoceniona jest pomoc położnych, partnera, mamy czy przyjaciółki, która towarzyszy podczas porodu. Poniżej opisano kilka popularnych metod, które mogą zmniejszyć ból:

  • poród w wodzie – do niedawna był rzadkością i spotykał się ze zdziwieniem. Obecnie porody w wodzie są dosyć popularne, zwłaszcza wśród kobiet, które decydują się na porody w prywatnych placówkach. Woda rozluźnia ciało i minimalizuje ból. Jednocześnie przyjście dziecka na świat taką metodą jest uznawane za naturalniejsze, mniej gwałtowne i stresujące dla noworodka.
  • masaż – masowanie karku, dolnej części pleców czy nóg może przynieść ulgę i rozluźnić spięte skurczami, bolesne mięśnie.
  • mantry, hipnoza – ta metoda jest dyskusyjna, ma jednak swoich zwolenników, stąd nie sposób o niej nie wspomnieć. Zajęcie myśli rytmicznym odmawianiem mantry lub skupianiem się na myślach niezwiązanych z porodem części pacjentek pomaga w rozluźnieniu i mniejszym odczuwaniu bólu. Hipnoza jest rutynowo stosowaną metodą łagodzenia bólu w części szpitali.
  • alternatywna pozycja – kucnięcie lub rodzenie dziecka na piłce przyspiesza poród i powoduje, że noworodek przeciska się przez kanał rodny sprawniej.
  • bliskość partnera, głaskanie i przytulanie – powoduje przypływ oksytocyny, która przyspiesza akcję porodową, jednocześnie głaskanie i dotyk rozluźniają, budują bliskość i uspokajają.

Podsumowanie

Bez względu na decyzję o rodzaju znieczulenia bądź jego zaniechaniu, pamiętaj, że masz prawo do sposobów łagodzenia bólu. Przemyślany, naturalnie przebiegający poród, do którego jesteś przygotowana może być pięknym wydarzeniem i nie musi wiązać się z traumą, pomimo odczuwanego bólu.

497 views