Menu

Niepłodność – poznaj najczęstsze przyczyny bezskutecznych starań o dziecko

Niepłodność nazywana jest chorobą społeczną dzisiejszych czasów. Jest to ściśle związane ze skalą problemu z posiadaniem potomstwa przez 10-20% par regularnie ze sobą współżyjących bez zabezpieczenia. Obecnie rozwój medycyny oferuje szereg metod diagnostycznych i terapii, które dają duże szanse na zajście w ciążę. Pomocne w znalezieniu rozwiązania i dobrania leczenia jest określenie przyczyny niepłodności u partnerów.

Zazwyczaj przeszkód w zajściu w ciążę doszukuje się u kobiet. Jednakże zazwyczaj wina leży po środku i ma na to wpływ również czynnik męski. Jednym z ważniejszych uwarunkowań jest wiek partnerów, ponieważ u osób młodych nie ma konieczności szybkiego wdrażania terapii. U większości z nich w kolejnych latach starań ciąża pojawia się bez konieczności leczenia.

Wśród czynników leżących po stronie kobiet do najczęstszych przyczyn niepłodności zalicza się:

  • Zaburzenia owulacji, będące powikłaniem występowania zespołu policystycznych jajników, chorób tarczycy, niewydolności układu podwzgórzowo-przysadkowego, za wysokiej prolaktyny czy zbyt dużej masy ciała.
  • Niedrożność jajowodów, która może być spowodowana zrostami pooperacyjnymi, endometriozą czy powikłaniami po przebytych stanach zapalnych.
  • Inne nieprawidłowości w budowie układu rozrodczego (np. niedorozwój macicy czy jej tyłozgięcie).

W przypadku braku możliwości ustalenia bezpośrednich przyczyn niepłodności mówi się o niepłodności idiopatycznej.

Do czynników męskich natomiast należą:

  • Niska jakość nasienia, która jest konsekwencją zanieczyszczeń środowiska, stresującego i niehigienicznego trybu życia (stosowanie używek, przegrzewanie jąder).
  • Obustronne wnętrostwo, przebycie niektórych chorób zakaźnych (świnka), zabiegów chirurgicznych.
  • Ciągłe przyjmowanie niektórych leków.
  • Kontakt z toksycznymi substancjami, praca w szkodliwych warunkach.
  • Zaburzenia erekcji, ejakulacji, zaburzenia hormonalne lub obciążenia genetyczne.

Leczenie niepłodności jest procesem składającym się z dokładnej diagnostyki obu partnerów i polega na wykluczeniu bądź potwierdzeniu występowania uwarunkowań, będących przeszkodą w zajściu w ciążę. Po ich ustaleniu podejmowana terapia jest skuteczniejsza i większość par z powodzeniem spełnia swoje marzenie o dziecku.

 

248 views