Menu

Oksytocyna – przyspieszanie porodu

Naturalny poród jest dla kobiety wyzwaniem bez względu na to czy rodzi ona swoje pierwsze czy też kolejne dziecko. Ból, czasem brak akcji, w innych przypadkach niewystarczające rozwarcie sprawiają, że przychodzenie na świat ukochanego dziecka nie jest łatwym doświadczeniem.

Oksytocyna jest jednym z rozwiązań używanych przez dzisiejszych lekarzy oraz położne w celu przyspieszenia porodu, ale czy wiemy co to takiego? Oksytocyna to hormon produkowany w podwzgórzu. Dzięki wprowadzeniu go do organizmu kobiety zauważa się występowanie skurczów macicy, a także mięśni przewodów mlecznych, przez co rozumie się szybsze oraz łatwiejsze zapłodnienie oraz wydzielanie mleka z gruczołów mlecznych.

Oksytocyna używana jest także w trakcie leczenia impotencji u mężczyzn, jednakże jej najbardziej popularna rola polega na wspieraniu kobiet w trakcie porodu. Hormon ten sprawdza się idealnie w przypadku kobiet karmiących swoje pociechy piersią, gdyż oferuje płynne oraz bezproblemowe rozpoczęcie laktacji, a co za tym idzie umożliwia wykarmienie pociechy przy pomocy kobiecego mleka.

Kiedy oksytocyna używana jest w trakcie porodu sprawia, że komórki mięśniowe skurczają się. Czynności skurczowe macicy przebiegają w zdecydowanie szybszym tempie. Wiąże się to z tym, że w trakcie jej wydzielania szyjka macicy rozszerza się, co pokazuje jednoznacznie, że dziecko przyjdzie na świat w krótkim odstępie czasu. Kiedy dziecko urodzi się, dzięki oksytocynie macica zaczyna obkurczać się. Warto jednak mieć na uwadze, że jest to proces wymagający czasu. Obkurczanie macicy jest zdecydowanie boleśniejsze oraz intensywniejsze u kobiet, które urodziły drugie bądź kolejne dziecko niż w sytuacji pań mających jedno dziecko.

W przypadku karmienia piersią hormon sprawia, że produkcja mleka odbywa się bez większych przeszkód. Bez oksytocyny nie istnieje możliwość na wyprodukowanie mleka.

Kiedy kobieta rodzi dziecko nie aplikuje się jej od razu dużych dawek oksytocyny, gdyż nie można być pewnym czy dana osoba nie jest na nią uczulona. Właśnie dlatego wykonuje się swego rodzaju test polegający na dostarczaniu niewielkich ilości oksytocyny, służy do tego kroplówka. Test daje możliwość na stwierdzenie w jakim stanie jest dziecko oraz jak przebiega akcja. Przyjmuje się, że oksytocyna sama w sobie nie jest w stanie wywołać porodu, jednakże doświadczenia pokazały, że wprowadzenie hormonu do organizmu kobiecego przyspiesza akcję porodową.

 

237 views