Menu

Pieluchy wielorazowe – wady i zalety

Tradycyjne pieluszki tetrowe miały swój czas do początku lat 60., a później zostały wyparte przez pieluchy jednorazowe. Można jednak zauważyć, że moda na te pierwsze wraca z różnych względów. Na pewno liczą się dwie ważne kwestie – ekonomiczna i ekologiczna, ale jest znacznie więcej czynników przemawiających za pieluszkami tetrowymi.

Czy warto używać pieluch wielorazowych?

Jest dużo sprzecznych głosów na temat zalet tego typu pieluch. Na pewno za ich zakupem przemawia kwestia bogactwa wzorów i kolorów. Pielucha nie musi być biała i może być wykonana na bazie różnych materiałów. Można znaleźć i takie pieluszki, które nadają się do pływania. Lepiej przylegają do ciała dziecka i w jakimś stopniu ochronią przed zamoczeniem. Jeśli więc aspekt wizualny jest dla Ciebie istotny, takie pieluszki są odpowiedzią na Twoje poszukiwania.

Kolejna sprawa to większy komfort noszenia. Takie pieluszki nie będą uciskać brzuszka dziecka, ale mogą niestety powodować częściej odparzenia skóry. Dzieje się tak dlatego, że nie chłoną wilgoci tak, jak pieluchy jednorazowe. Jeśli jednak zachowasz większą czujność, Twoje dziecko zawsze na czas będzie przewinięte.

Bardzo ważny czynnik, który wskazuje na przewagę wielorazówek nad jednorazówkami to kwestia finansowa. Na pewno mniej pieniędzy wydasz na zakup zestawu pieluch wielorazowych. Wydatek poniesiesz raz, a później możesz prać pieluchy. Przeciwnicy takiego rozwiązania wskażą problem niemożliwości całkowitego wyprania pieluch, co nie jest prawdziwym stwierdzeniem. Jeśli będziesz prać pieluchy w temperaturze 40 stopni i wirować z siłą nie większą niż 1000 obrotów, to zachowasz pieluszki w nienagannym stanie. Nie można też dolewać płynu zmiękczającego do pralki, aby tkanina nie uległa zniszczeniu.

Pieluchy bambusowe – zdrowa alternatywa dla tetry

Pieluchy bambusowe są bardzo cenione wśród wielu mam, które je wybrały. Jest to tkanina jeszcze bardziej miękka niż bawełna i ma bardzo dobre właściwości oddychające oraz higroskopijne. Maluch owinięty taką pieluszką na pewno będzie czuł się bardziej komfortowo niż w zwykłej tetrowej. Warto kupić pieluchy bambusowe z tego względu, że nie pochłaniają brzydkich zapachów i szybko schną. Są antybakteryjne i grzybobójcze, co również jest niezwykle istotne dla zdrowia maluszka. Co więcej, pieluchy bambusowe przydadzą się na spacerze, bo zapewnią odpowiedni komfort termiczny, ale też nie absorbują promieni UV.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, które pieluszki wybrać, zaopatrz się w dwa zestawy. Są takie sytuacje, np. wyjazd, kiedy szybka zmiana pieluchy to konieczność. Natomiast w zaciszu swojego domu możesz otulać swoje dziecko mięciutkimi i delikatnymi pieluszkami.

491 views