Menu

Pierwsze godziny po porodzie

Kobieta przez 9 miesięcy nosi w sobie dziecko. Pierwszy trymestr z reguły wiąże się z osłabieniem oraz gorszym samopoczuciem, z kolei dwa kolejne obfitują we wspaniałe wrażenia oraz doznania, jak chociażby odczuwanie ruchów dziecka. Poród dostarcza bez wątpienia wielu emocji co jednak dzieje się od razu po nim? To warto wiedzieć.

Przyszła mama pragnie przygotować się najlepiej jak to tylko możliwe na przyjście świat ukochanej pociechy. Wiąże się to oczywiście z nabywaniem potrzebnych rzeczy, przez ubranka oraz akcesoria do kąpieli, a zakończywszy na pierwszych pluszowych zabawkach. Przed przyjściem dziecka na świat większość kobiet decyduje się również na uczęszczanie do szkoły rodzenia. Po co? Przede wszystkim aby dowiedzieć się co je czeka, jakie mają możliwości oraz z czego mają korzystać w trakcie porodu. Nie zawsze jednak przekazywana zostaje wiedza o tym co się dzieje, kiedy dziecko przyjdzie już na świat.

Kobiety rodzące siłami natury od razu po urodzeniu pociechy mają możliwość na spędzenie dwóch godzin razem. Najpierw noworodka kładzie się na piersi kobiety, aby poczuło ono ciepło znajomego ciała, usłyszało bicie serca oraz miało zapewnione poczucie bezpieczeństwa. Następuje to od razu po szybkim sprawdzeniu przez lekarza czy z dzieckiem wszystko jest w porządku. Kontroluje się jego drogi oddechowe oraz czynności życiowe, aby upewnić się, że jego życiu oraz zdrowiu nic nie zagraża.

W tym czasie, kiedy świeża mama może cieszyć się tak długo wyczekiwanymi chwilami odbywa się jeszcze jeden „poród”. Konieczne jest wyparcie z siebie łożyska w którym mały człowiek zamieszkiwał przez 9 miesięcy. W dalszej kolejności położna upewnia się, że w ciele kobiety nie znajdują się już żadne wody płodowe, uciska ona więc na brzuch, aby pozbyć się resztek. Wielokrotnie w trakcie porodu istnieje konieczność nacięcia krocza, co umożliwia dziecku przyjście na świat. Następnie konieczne jest jego zszycie, używa się do tego rozpuszczalnych szwów. Krocze zostaje zdezynfekowane oraz znieczulone przy pomocy specjalnego sprayu, co sprawia, że nawet założenie kilku szwów nie sprawia większego bólu. Kiedy czynności te zostaną zakończone następuje przystawienie do piersi. Od razu po porodzie w piersiach kobiety nie występuje jeszcze mleko, ale dziecko otrzymuje bardzo zdrową oraz ważną siarę. Maluszek z reguły ssie zachłannie pierś, gdyż odruch ssania jest jednym z pierwszych instynktów, który pojawia się już w trzecim trymestrze ciąży. Z każdą godziną w piersiach kobiecych będzie więcej mleka, należy więc cierpliwie przystawiać młodego człowieka, który powinien zachłannie ssać.

426 views