Menu

Poród z partnerem – czy to dobry pomysł?

Poród rodzinny, z biegiem lat, zyskał na popularności, a mimo to wciąż jest owiany tajemnicą. Duża liczba kobiet, które są w ciąży lub planują macierzyństwo, zastanawia się nad zaletami takiego rozwiązania. Jednakże, poród z partnerem niesie też ze sobą wiele pytań i wątpliwości.

Trzeba wziąć pod uwagę, że nie każda kobieta odczuwa potrzebę bliskości partnera podczas porodu. Z drugiej strony, mężczyzna może nie czuć się na siłach, by uczestniczyć w tym wydarzeniu. W jednym i drugim przypadku nie ma w tym nic złego, dlatego też, nie powinno się zmuszać siebie lub bliskiej osoby do postąpienia wbrew swojej woli. Zwłaszcza, jeśli sprawa dotyczy tak ważnej kwestii, jaką jest przyjście dziecka na świat. Decyzja powinna być podjęta wspólnie, po odbyciu szczerej rozmowy. Nie warto opierać się na wyborach znajomych, zalecane jest natomiast wsłuchanie się w siebie i w to, co podpowiada intuicja.

Poród rodzinny posiada plusy i minusy, o których warto pomyśleć, a które mogą być pomocne w podjęciu decyzji o porodzie z udziałem obojga partnerów.

Główną zaletą obecności ojca przy narodzinach dziecka jest wzmocnienie rodzinnych więzi. Mężczyzna czuje się bardziej zaangażowany, docenia swoją rolę, a także doświadcza czegoś niewyobrażalnie pięknego, co jednocześnie podbudowuje oraz przynosi ogromne pokłady emocji. Swoją obecnością jest w stanie pomóc partnerce, zarówno poprzez słowa, a także dotyk, na przykład przy masowaniu pleców lub trzymaniu za rękę. Ma także możliwość komunikacji z personelem medycznym, dzięki czemu przyczynia się do ułatwienia całej sytuacji.

Kobieta otrzymuje większe poczucie bezpieczeństwa i komfortu, co może przełożyć się na łatwiejszy w odbiorze poród. Czuje się też lepiej mając przy sobie kochaną osobę, która podtrzyma na duchu i doda siły w trudnych momentach. Ona również odczuwa większą bliskość z partnerem, ma świadomość, że nie jest osamotniona i ukochany jest przy niej w tej ważnej chwili.

Mimo tylu zalet, nieraz słyszy się o wadach takiego rozwiązania. Bardzo często pojawiającą się kwestią, jest stosunek mężczyzny do kobiety po narodzinach dziecka. Zdarza się, że widok rodzącej jest dla niego tak trudny, że po wszystkim nie jest w stanie spojrzeć na ukochaną, tak jak dawniej. Odczuwa także obawy przed ponownym zbliżeniem, nie chcąc narażać partnerki na podobne przeżycia w przyszłości. Kobieta, z kolei, może czuć się źle i niepewnie wiedząc, że jest obserwowana w tak krępującej sytuacji.

Poród z partnerem jest wyborem, którego nie należy podejmować pochopnie i w wyniku panującej mody. Dobrze jest wspólnie zastanowić się nad swoimi potrzebami, szczerze porozmawiać i ustalić priorytety, tak, aby zdecydować się na najlepsze rozwiązanie.

46 views