Menu

Poznaj smaki twojego dziecka

Każda mama wie, kiedy i w jaki sposób modyfikować dietę malucha. Przyjmuje się, że dziecko karmione piersią może dostać pokarmy o innej konsystencji po 6. miesiącu życia. W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym, po czwartym. Zawsze jednak możliwe są niewielkie przesunięcia, na które ma wpływ wiele różnych czynników.

Mama wie najlepiej… i maluch też

Kiedy rozszerzyć dietę i jakie wprowadzać kolejno produkty? Przede wszystkim zdobądź książkową wiedzę i poradź się mam, które kiedyś miały podobny dylemat. Oprócz tego obserwuj swoje dziecko, rejestrując jego reakcje na konkretne produkty. Nie zawsze będą mu smakowały dania, które według ciebie są zdecydowanie najlepsze. Maluch też ma prawo do wyboru posiłków i należy to zaakceptować już na początku.

Dopasowanie smaków i bazy produktów do menu niemowlaka to klucz do dobrego żywienie i satysfakcji obojga – mamy i dziecka. Czasami potrzeba trochę więcej czasu na ustabilizowanie się smakowych gustów niemowlaka. Po kilku nieudanych próbach zrezygnuj danego produktu i zastąp go czymś innym.

Rozszerzenie diety niemowlaka – smaczne i zdrowa kaszka ryżowa

Po długim czasie karmienia dziecka mlekiem należy zacząć od wprowadzenia kaszek bezglutenowych, a następnie glutenowych. Dobra kaszka ryżowa na początku powinna być podawana w wersji czystej, czyli bez żadnego wsadu owocowego. Z biegiem czasu możesz kupić pyszne kaszki np. o smaku bananowym czy brzoskwiniowym. Zaobserwuj, czy dziecko nie dostaje uczulenia i dopiero wtedy, gdy wszystko będzie w porządku, wprowadzaj kolejne posiłki.

W każdym dobrym sklepie z produktami dla niemowlaków czy w aptece dostaniesz dobrej jakości gotowe dania dla dzieci. Kaszka ryżowa ma wiele różnych smaków i odmian (bezmleczna, z kozim mlekiem, owocowa, bezglutenowa), dlatego bez problemu dobierzesz najlepszą dla swojej pociechy.

Zupki dla niemowlaka w słoiczkach

Nie tylko kaszka ryżowa, ale też zupki dla niemowlaka wprowadzane są po rozszerzeniu diety. Możesz je przygotować samodzielnie lub wybrać te sklepowe. Kupując tego typu produkty, zwracaj szczególną uwagę na skład słoiczka, bo nie zawsze w środku znajdują się produkty zdrowe, z ekologicznych upraw. W przypadku zupek jest taksa sama zasada jak ta dotycząca kaszek. Młodsze dziecko musi dostawać zupki rzadsze, a wraz z kolejnymi miesiącami możesz kupować słoiczki z dodatkowym wsadem np. mięsnym czy rybnym.

Na etykiecie powinna znaleźć się informacja dotycząca producenta, składu produktu oraz przeznaczenia dla konkretnego wieku dziecka. Każdy posiłek dla niemowlaka musi być przygotowany na bazie produktów ekologicznych i atestowanych, o czym zawsze należy pamiętać.

Podawaj dziecku to, co lubi i testuj kolejne smaki. Zawsze po pewnym czasie znajdziecie wspólne rozwiązania na zdrowe i pyszne posiłki.

 

180 views