Menu

Rola kwasu foliowego w ciąży

Jeszcze przed zajściem w ciąże przyszła mama powinna rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego. Jego obecność jest bardzo istotna, przede wszystkim w trakcie pierwszych tygodni życia płodu. Przekonaj się dlaczego nie można tej sprawy zignorować.

Dlaczego kwas foliowy jest tak istotny?

Kwas foliowy, a raczej jego niedobory mogą wpłynąć bardzo negatywnie na stan zdrowia oraz rozwój dziecka. Istnieje szansa na wystąpienie wad cewy nerwowej (rozszczep kręgosłupa, czy bezmózgowie). Regularne przyjmowanie kwasu foliowego jest jednak w stanie poradzić sobie z tymi dolegliwościami oraz zapobiec innym chorobom.

Gdzie występuje kwas foliowy?

Aby dostarczyć naturalnego kwasu foliowego do organizmu należy spożywać przede wszystkim zielone warzywa w nieprzetworzonej formie. Na talerzu powinna zagościć się brukselka, szpinak, szparagi, sałata, brokuły oraz kapusta. Spore ilości występują także w pełnych zbożach, roślinach strączkowych (groch, fasola), a także owocach cytrusowych.

Jednakże należy mieć na uwadze, że kwas w takiej postaci nie jest tak dobrze przyjmowany przez organizm. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie syntetycznego kwasu foliowego. W przypadku spożywania wymienionych powyżej produktów przyszła mama i tak nie jest w stanie pokryć dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy, dlatego niezbędna jest suplementacja, która umożliwia dbanie o nienarodzone dziecko. Choroby dzieci często są uwarunkowane brakiem odpowiedniego przygotowania (niespodziewana ciąża), dzięki czemu matka w pierwszych tygodniach życia płodu, które są najważniejsze, nie przyjmuje jakże potrzebnej witaminy. Z tego względu niektóre kraje na świecie wzbogacają swoje produkty o kwas foliowy (mowa chociażby o Ameryce). Czynność ta sprawiła, że wady cewy nerwowej pojawiają się tam zdecydowanie rzadziej niż w innych krajach.

W jakich sytuacjach należy przyjmować kwas foliowy?

Stosowanie kwasu foliowego jest bardzo istotne, jednakże czas sięgnięcia po niego jest jeszcze ważniejszy. Wady cewy nerwowej powstają u płodu w czasie pierwszych czterech tygodni od zapłodnienia, dlatego od pierwszych dni życia dziecka konieczne jest przyjmowanie odpowiednich środków. Jako, że pierwsze tygodnie ciąży często są tajemnicą, dziecko nie otrzymuje witaminy na czas i nie można niczego nadrobić nawet po rozpoczęciu przyjmowania kwasu foliowego. Środka tego nie trzeba zażywać po upływie 12 tygodnia ciąży. Kwas foliowy powinien być przyjmowany przez każdą kobietę, która jest zdolna wydać na świat potomstwo.

Ile kwasu foliowego należy spożywać?

Lekarze oraz specjaliści rekomendują przyjmowanie 400 mikrogramów kwasu foliowego na dzień. Odpowiada to jednej dawce środa wielowitaminowego. Rekomendacje te biorą pod uwagę biodostępność, czyli przyswajalność syntetycznego kwasu foliowego. Jest on zdecydowanie lepiej przyjmowany niż chociażby foliany, które występują w naturalnych składnikach spożywczych. Mimo, iż kwas foliowy jest potrzebny oraz bardzo zdrowy nie można przesadzać z jego ilością, gdyż nie przyniesie to żadnych efektów. Dawka zostaje zwiększona tylko u pań, które w przeszłości urodziły już dzieci z wadą cewy nerwowej.

Kwas foliowy ma jednak więcej zalet, a mianowicie sprawia, że istnieje mniejsza szansa na przedwczesny poród. Dziecko szybciej przybiera na masie, waga łożyska również się zwiększa. Istnieje mniejsze ryzyko pojawia się wad wrodzonych (również serca).

129 views