Menu

Rozstępy w ciąży i nie tylko

Pojawiają się znienacka na brzuchu, udach, piersiach, a nawet na pośladkach i plecach. Dopadają nas, kiedy rośniemy, tyjemy, bądź jesteśmy w ciąży. Mowa o rozstępach bądź tygrysich paskach jak kto woli, które powstają na skórze. Co to takiego i skąd się bierze? Jakie są metody na rozstępy?

Szybkie chudnięcie i tycie

Skóra ludzka nie lubi drastycznych zmian. Kiedy musi się dostosować do nowych rozmiarów ciała, czy to podczas chudnięcia, czy tycia zwyczajnie nie nadąża i pojawiają się rozstępy. Są sytuacje, kiedy mamy na to wpływ. Rozstępy w ciąży, podczas odchudzania, czy wzrostowe to zmora wielu z nas.

Podczas odchudzania powinniśmy tracić nie więcej niż 1 kg na tydzień. Jest to tempo bezpieczne ogólnie dla organizmu i dla naszej skóry. Do przyrostu wagi lepiej nie dopuszczać. Są jednak sytuacje w życiu, na które nie mamy wpływu – ciąża i wzrost. Rozstępy w ciąży pojawiają się zazwyczaj w trzecim trymestrze. Atakują najczęściej brzuch, piersi, czasem uda i plecy. Wszystko zależy, ile kilogramów przybędzie w ciąży. Drugą sytuacją są rozstępy pojawiające się u nastolatków w okresie skoku wzrostowego. Mogą się wtedy pojawić na kolanach, pośladkach, w okolicach łopatek oraz na piersiach.

Powstawanie rozstępów jest uwarunkowane genetycznie. Są osoby, które w ogóle nie muszą się tym przejmować i są takie, które mimo licznych środków zapobiegawczych i tak są posiadaczami tych mało pożądanych pasków na skórze. Istnieje jednak kilka sposobów, które mogą pomóc uniknąć wystąpienia rozstępów. Oto kilka z nich:

Dieta bogata w kolagen – kolagen jest bardzo istotnym składnikiem odpowiedzialnym za stan skóry. Dzięki niemu jest elastyczna, napięta i dużo lepiej znosi rozciąganie.

Nawilżanie skóry – rozstępy w ciąży są głównym powodem, dla którego kobiety interesują się profilaktyką ich powstawania. Zaczynają wtedy szukać odpowiednich kremów. Podstawą jest odpowiednie nawilżenie skóry i masaż, który hartuje skórę przed odkształceniami.

Bicze szkockie, masaż podwodny – masaże z zakresu hydroterapii pomogą uwypuklić głębokie rozstępy.

Zabiegi laserowe są najskuteczniejszą metodą pozbywania się rozstępów.

Rozstępy, kiedy się pojawią, zostaną już na zawsze, chyba że zastosujemy zabiegi z gałęzi medycyny estetycznej. Można je likwidować, a można też zaakceptować. Pamiętajmy, że ciała, które widzimy na zdjęciach z gazet, na żywo często wyglądają trochę inaczej.

316 views