Menu

Różyczka a ciąża

Różyczka należy do grupy wirusowych chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Najczęściej jej przebieg jest stosunkowo łagodny i nie wywołuje komplikacji. Na różyczkę mogą jednak zachorować także osoby dorosłe, a przebieg choroby nie musi już być tak łagodny jak u dziecka, jednak najwięcej komplikacji przynosi wirus różyczki, gdy choruje na nią kobieta w ciąży.

Przebieg choroby

Wirus różyczki rozwija się ok. 2-3 tygodni, oznacza to, że od momentu zakażenia tyle czasu może upłynąć zanim pojawią się pierwsze objawy. Najczęściej chory cierpi na silne bóle głowy, gorączkę, drapanie w gardle, kaszel, katar i biegunkę. Bardzo często tę grupę objawów bagatelizuje się, ponieważ łudząco przypominają tak powszechną powierzchowną infekcję. Objawy charakterystyczne dla różyczki to ból i powiększenie węzłów chłonnych za uszami i na karku, rosnąca temperatura ciała, sięgająca 40oC i w końcu wysypka, od której choroba wzięła swoją nazwę. Wysypka to czerwone grudki o nierównych kształtach zlewające się ze sobą, występują najpierw na twarzy, a potem na całym ciele. Wysypka jest najintensywniejsza przez 2-3 dni aż powoli zanika. Cofają się też pozostałe objawy.

Różyczka a ciąża 

Różyczka najwięcej szkód może wyrządzić ciężarnej kobiecie. Przede wszystkim narażony jest płód, u którego choroba może spowodować wady rozwojowe. Szczególnie niebezpieczne działanie wirusa występuje w okresie pierwszego trymestru ciąży, czyli w czasie gdy kształtują się u dziecka wewnętrzne narządy. Zakażona wirusem krew dociera do organizmu płodu, który nie wytworzył jeszcze własnego systemu immunologicznego.

Ryzyko urodzenia dziecka z wadą rozwojową szacuje się w przypadku kontaktu kobiety z wirusem różyczki na 10 do 50%. Najczęściej u noworodka diagnozuje się wady rozwoju mózgu, upośledzenie lub wodogłowie, ale też zaćmę, jaskrę czy głuchotę. Uszkodzeniu mogą również ulec narządy wewnętrzne, serce lub wątroba.

Trochę lepsze statystyki opisują przypadki zachorowania na różyczkę u kobiet między 12 a 16 tygodniem ciąży. Niebezpieczeństwo zakażenia płodu zmniejsza się o połowę. Natomiast kontakt z wirusem po 16 tygodniu ciąży może nie przynieść żadnych negatywnych skutków.

Jeżeli będąc w ciąży kobieta zorientuje się, że przebywała w pobliżu osoby chorej na różyczkę powinna jak najszybciej udać się do lekarza.

 

298 views