Menu

Soczewki kontaktowe zimą – co warto wiedzieć?

Okres zimowy to zarówno dużo wyrzeczeń i obowiązków, jak i mnóstwo ciekawych aktywności – np. sporty zimowe. Osoby, które borykają się z wadą wzroku niejednokrotnie maj problem z wybraniem odpowiedniej metody kuracji wzroku właśnie w czasie tej pory roku. W związku z tym coraz częściej porównują wady i zalety noszenia soczewek i okularów. Można to zaobserwować między innymi, spoglądając na częstotliwość wyszukiwań w Google takich fraz, jak „soczewki cena”, czy „okulary cena”. Co warto wiedzieć, decydując się właśnie an soczewki kontaktowe?

Okulary czy soczewki cena i inne parametry

Osoby nadwzroczne (dalekowzroczne) i krótkowzroczne, prezbiopii czy astygmatycy mogą z powodzeniem nosić soczewki, albo okulary, albo jedne i drugie naprzemiennie. Decyzja o wyborze metody korekcji wzroku zależy przede wszystkim od komfortu i wygody użytkownika oraz wskazań specjalisty. W przypadku, gdy nie m jednoznacznych przeciwwskazań do noszenia szkieł kontaktowych, pacjent może stosować obie metody korekcji wzroku wedle uznania – np. okulary jako design, a soczewki cena i wygoda.

Jednak istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania soczewek. A są nimi:

Infekcje oczu;

  • Niedowidzenie na jedno oko;
  • Zespół suchego oka;
  • Niedoczulica lub urazy rogówki;
  • Zapalenie przedniego oka.

Swoboda w wyborze przydaje się szczególnie zimą, kiedy dość problematyczne może okazać się noszenie okularów. Największym kłopotem jest przechodzenie z zewnątrz do ciepłych pomieszczeń, ponieważ na skutek zmiany temperatury okulary zaparowują. Nie dotyczy to jednak soczewek kontaktowych, które na oczach utrzymują stałą temperaturę. Warto jednak pamiętać, iż zasada ta nie dotyczy soczewek przenoszonych w pojemniku czasie mrozu, dlatego nie zaleca się wystawiać naszych szkieł kontaktowych na działanie niskich temperatur.

Jak dbać o soczewki kontaktowe zimą?

W okresie zimowym wychodzenie na mroźne powietrze oraz zimny wiatr pozostaje nie bez wpływu na kondycję naszych oczu. Niejednokrotnie za sprawą niesprzyjających warunków atmosferycznych pojawia się łzawienie, zaczerwienienie, suchość oraz pieczenie oczu. Istotna jest wtedy właściwa higiena oczu. Stosując soczewki kontaktowe, warto wyposażyć się w ty, które chronią przed promieniowaniem ultrafioletowym i zarazem wykonane są z cechującego się dużą „oddychalnością” materiału silikonowo-hydrożelowego. Oczywiście warto tę sprawę uprzednio przedyskutować ze specjalistą (okulistą lub optometrystą), a ten z pewnością doradzi nam najwłaściwsze soczewki.

Dodatkowo należy wyposażyć się w krople do oczu, które gwarantują naturalną ochronę, odświeżają zmęczone i suche oczy oraz przynoszą natychmiastową ulgę. Zapewniają długotrwały komfort w chłodne lub wietrzne dni, nie tylko od zewnątrz, ale również w ogrzewanych pomieszczeniach. Wszystkie krople nawilżające oraz soczewki przeznaczone na zimę są dostępne zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych salonach optycznych.

261 views