Menu

Szczepienia dozwolone w okresie ciąży

Ciąża jest szczególnie wrażliwym czasem w życiu kobiety. W tym okresie wykonuje się wyjątkowo dużo badań diagnostycznych, wizyty lekarskie są częste i regularne, a przyszła mama szczególnie mocno dba o zdrowie i prawidłowe nawyki.

Według raportu „Zachowania zdrowotne w ciąży” opublikowanego w 2017 roku świadomość zachowań związanych ze zdrowym trybem życia i ciążą w ogóle rośnie. Większość kobiet w tym czasie utrzymuje aktywność fizyczną na bezpiecznym, zdrowym poziomie. Jednocześnie mniej niż 7% ciężarnych w czasie ciąży pali tytoń. Przypadki kobiet spożywających alkohol w trakcie ciąży również należą do rzadkości. Fakt picia w ciąży zadeklarowało jedynie 4,84% branych pod uwagę w raporcie kobiet.

Regularne badania, zdrowa dieta, mało stresu…czy to wystarczy?

Dotychczas w społeczeństwie, a nawet wśród niektórych lekarzy pokutowało przeświadczenie, że kobietę w ciąży należy chronić za wszelką cenę przed wszelkimi lekami i interwencjami lekarskimi, jeśli choroba nie zagraża bezpośrednio życiu matki lub dziecka. Od lat obserwuje się zmianę tej tendencji. Medycyna, w tym prenatalna zajmująca się rozwojem płodu i zdrowiem matki, rozwija się bardzo dynamicznie. W toku licznych, rzetelnie prowadzonych badań naukowych z całą pewnością stwierdzono, że farmakoterapia prawidłowo prowadzona nie stanowi zagrożenia dla życia dziecka, a może przyczynić się do prawidłowego przebiegu ciąży i lepszego zdrowia matki.

Szczepienia w ciąży – czy są możliwe? Tak!

Podobnie ma się sprawa ze szczepieniami. Obecnie stanowisko niezależnych towarzystw naukowych badających zdrowie matki i dziecka jest jednoznaczne. W przypadkach, kiedy korzyść dla matki i dziecka przewyższa zagrożenie wynikające z podania szczepionki szczepienie jest uzasadnione. W ciąży nie należy jedynie podawać szczepionek żywych, które mogą przyczynić się do zaburzeń rozwoju płodu.

Jeśli matka została narażona na zakażenie np. wścieklizną lub tężcem (skaleczenie, otwarta rana, ugryzienie zwierzęcia, które pozostaje poza kontrolą) z całą pewnością należy zabezpieczyć ją i dziecko poprzez podanie szczepionki.

Szczepienia zalecane w ciąży

Okazuje się, że w ciąży należy podawać szczepionki nie tylko w czasie kiedy istnieje realna możliwość przeniesienia zakażenia, mogącego skończyć się zgonem, ale część szczepień jest szczególnie wskazanych dla kobiet w ciąży. Jakie to preparaty? Są to dwie szczepionki:

  • szczepienie przeciwko grypie – jest wskazane całorocznie, bez względu na ciąże. Dzięki szczepieniu matka i dziecko uzyskają odporność przeciwko wybranym typom wirusa grypy. Jest to szczególnie ważne w pierwszych dniach po porodzie, kiedy dziecko jest narażone na zakażenie grypą, a jego organizm jest zbyt niedojrzały, by walczyć z tą chorobą. Szczepionkę przeciwko grypie powinna przyjąć cała bliska rodzina noworodka i matki – by w czasie odwiedzin nie przenieść na matkę i dziecko zakażenia.
  • szczepienie przeciwko krztuścowi, błonicy i tężcowi – zaleca się przyjęcie go w III trymestrze ciąży. Podobnie jak szczepionka przeciwko grypie, szczepienie na tężec, krztusiec i błonicę chroni noworodka i matkę.

Pamiętaj, że o szczepieniu zawsze decyduje lekarz. W porozumieniu ze swoim ginekologiem prowadzącym wybierz najlepszy termin i rodzaj szczepionek, tak by uzyskać możliwie trwałą i szeroką ochroną przed zakażeniami.

195 views