Przeziębienie podczas ciąży - domowe sposoby

2016-01-13 21:45:51

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Oczekiwanie dziecka to piękny czas, w którym należy jak najwięcej odpoczywać i cieszyć się, że niedługo pojawi się nowe życie. Ale należy również bardzo na siebie uważać, gdyż niegroźne zazwyczaj choroby, podczas ciąży mogą okazać się niebezpieczne.

Również nie należy przyjmować lekarstw na własną rękę, nawet tych dostępnych w każdym sklepie, na przeziębienie. Pojawia się zatem pytanie co w ciąży na przeziębienie będzie skuteczne i bezpieczne? Otóż przeziębienie w ciąży nie wymaga interwencji lekarskiej, można poradzić sobie z nim domowymi sposobami.

Nie wychodź z domu

Zaczynasz czuć, że "coś cię rozkłada"? Nie masz jednak gorączki i czujesz się w miarę dobrze? Koniecznie zostań w domu. Nie jest konieczne leżenie w łóżku, jednak lepiej będzie jeżeli zostaniesz w domu. Organizm potrzebuje wypoczynku, więc zajmij się lekkimi rzeczami, jak czytanie książek czy oglądanie filmów. To nie jest dobry czas na domowe porządki. Jeżeli jednak masz gorączkę, męczy cię kaszel i katar, lepiej będzie jeżeli poleżysz w łóżku. Wygrzanie się pod kołdrą z pewnością zadziała na twoją (waszą) korzyść.

Nawilżanie to podstawa

Suche powietrze nie sprzyja dobremu samopoczucie, zwłaszcza podczas przeziębienia. Zwiększa pieczenie gardła i sprawia, że zatyka się nos. Suche śluzówki są dużo bardziej podatne na zakażenia bakteryjne. Dobrym pomysłem będą nawilżacze powietrza. Jeżeli nie posiadasz takiego nawilżacza powieś na kaloryferze mokry ręcznik. Konieczne jest również wypijanie dużej ilości płynów. Najlepsza będzie woda (ale nie zimna), najlepiej niskozmineralizowana. Dobrym rozwiązaniem będzie też ciepła woda z cytryną i imbirem. Dla urozmaicenia możesz też wypijać herbatki ziołowe lub owocowe.

Zadbaj o temperaturę

Nie należy przegrzewać mieszkania. Optymalna temperatura to 18-20 stopni. Jeżeli twoje łóżko stoi przy kaloryferze, przykręć kaloryfery, a noc najlepiej je wyłącz. Pamiętaj o wietrzeniu mieszkania, gdyż zbyt gorące powietrze osłabia odporność.

Walcz z bólem gardła

Ból gardła jest bardzo dokuczliwy i nieprzyjemny. Jednak w ciąży nie wszystkie tabletki na gardło są bezpieczne, dlatego najlepszym rozwiązaniem są domowe sposoby. Dobrym rozwiązaniem będzie płukanie gardła naparem z rumianku lub siemienia lnianego. Pomocny może się okazać również syrop z cebuli, który łatwo przyrządzisz siekając 2 cebule i zasypując je 2 łyżkami cukru. Cebule puszczą sok. Tak przygotowany syrop pij kilka razy dziennie po jednej łyżce. Na ból gardła pomoże również gorące mleko z miodem. W dodatku bardzo dobrze smakuje i ułatwia zasypianie.

Walcz z gorączką

Jeżeli nie masz zbyt wysokiej gorączki, a jedynie stan podgorączkowy, wypij gorącą herbatę z malinami lub z lipą, miodem i sokiem z cytryny i połóż się do łóżka. Możesz też wcześniej wymoczyć stopy w gorącej wodzie, a następnie założyć ciepłe skarpety. W taki sposób wypocisz się i stan podgorączkowy powinien minąć. Jeżeli jednak gorączka jest wysoka, lub stan podgorączkowy utrzymuje się długo, skontaktuj się z lekarzem.

Walcz z katarem

Jeżeli dokucza Ci katar dobrym rozwiązaniem będą inhalacje z wody z dodatkiem zaparzonej mięty, szałwii, lawendy lub rumianku. Nachyl się nad miską z przygotowanym naparem, przykryj głowę ręcznikiem i oddychaj tak przez ok. 10 minut. Takie inhalacje pomogą odblokować nos i ułatwić oddychanie. Możesz też używać kropli do nosa przeznaczonych dla dzieci, gdyż mają słabsze działanie od tych przeznaczonych dla dorosłych. Obolałe i zaczerwienione okolice nosa smaruj maścią majerankową lub tłustym kremem.

Czego nie wolno robić?

Nie używaj na własną rękę żadnych lekarstw, nawet tych ogólnodostępnych. Każde zażycie lekarstwa powinnaś konsultować z lekarzem. Nie używaj również antybiotyków, nawet tych które zostały po ostatniej kuracji. Nie bagatelizuj żadnych objawów przeziębienia i próbuj przechodzić przeziębienia. Podczas ciąży może być to bardzo niebezpieczne.

Uwaga!

Witryna co-w-ciazy.pl nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia.