Skuteczne sposoby na zgagę w ciąży

2016-01-14 21:50:26

Ciąża to wspaniały czas w życiu kobiety. Niestety, te magiczne miesiące to nie tylko radość oczekiwania, ale również dolegliwości, które potrafią ją zmącić. Jednym z częstych problemów przyszłych mam jest zgaga, która nasilona, uniemożliwia praktycznie codzienne funkcjonowanie.

Na szczęście istnieją sposoby na to, by pozbyć się tej przykrej dolegliwości. Są one nie tylko skuteczne, ale również całkowicie bezpieczne zarówno dla mamy, jak i rozwijającego się dziecka. Warto je poznać.

Poznaj problem

Zgaga to nic innego jak cofanie się treści żołądka w kierunku przełyku. Znajdujący się w nim kwas, który na co dzień pomaga w trawieniu pokarmów parzy ścianki układu pokarmowego powodując piekący ból, który ciężko znieść. W ciąży przyczyną takiego stanu najczęściej jest nadwaga. Nie da się również ukryć, że rozwijające się dziecko zajmuje coraz więcej miejsca powodując ucisk na organy wewnętrzne, w tym również na żołądek. Może to przyczyniać się do cofania się treści żołądkowej.

Zmiana nawyków

Przyszła mama, która odczuwa tego typu dolegliwości powinna zacząć znacznie bardziej dbać o siebie i nie wykonywać zbyt forsownych prac. Nie da się bowiem ukryć, że występowanie zgagi często towarzyszy zajęciom, które wymagają schylania się, kucania, nagłych zmian pozycji ciała. Jeśli takich zadań, jak np sprzątania, nie da się uniknąć, warto wykonywać je przed jedzeniem, kiedy to żołądek nie jest przepełniony.

Mało a często

Problem zgagi często pojawia się u kobiet w ciąży krótko po zjedzeniu posiłku. Przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że ściśnięty żołądek zwyczajnie nie jest w stanie zmieścić wszystkiego co zjadłyśmy. Aby uniknąć takich sytuacji warto więc jeść częściej ale znacznie mniejsze porcje. Dzięki temu układ pokarmowy odetchnie z ulgą a my poczujemy się lepiej. Zamiast 5 standardowych posiłków warto jeść więc nawet 8-9 niewielkich (to ważne) porcji.

Tego unikaj

Ogromne znaczenie dla samopoczucia kobiety w ciąży ma nie tylko to ile i jak często je, ale również to, co znajduje się na jej talerzu. Jeśli więc występują problemy ze zgagą warto ograniczyć spożycie cebuli, kwaśnych owoców i warzyw, napojów gazowanych oraz tłustych, ciężkostrawnych potraw, które długo zalegają w żołądku. Taka zmiana powinna przynieść dobre efekty.

Domowe sposoby walki ze zgagą

Wiadomo, że w ciąży przyjmowanie leków może wiązać się z zagrożeniem dla rozwijającego się dziecka. Dlatego też jeśli dolegliwości związane ze zgagą nie są wyjątkowo uciążliwe warto starać się wyeliminować je naturalnymi metodami, które są całkowicie bezpieczne. Wśród nich możemy wymienić jedzenie migdałów po każdym posiłku. Dzięki swoim właściwościom regulują bowiem pracę układu pokarmowego. Co więcej są cennym źródłem magnezu i wapnia co ma dodatkowe, pozytywne znaczenie. Warto również na stałe wprowadzić do swojego jadłospisu mleko, a zwłaszcza zaś jego przetworów, które są bezpieczniejsze dla dziecka i nie uczulają. Mleczne przetwory zawierają zdrowe kultury bakterii, które pomagają prawidłowo działać układowi pokarmowemu a jednocześnie zmniejszają kwasowość żołądka.

Leki w ostateczności

Jeśli dolegliwości są mocno nasilone warto poszukać fachowej pomocy. Wiele pań, którym nic nie pomaga zastanawia się co w ciąży na zgage brać można i czy jest to bezpieczne. Na szczęście istnieje kilka środków na zgagę, które przyjmować można w ciąży. Warto jednak pamiętać o tym, by nie podejmować decyzji na własną rękę. W trosce o zdrowie malucha znacznie lepiej skonsultować się z lekarzem, który dobierze skuteczny, ale bezpieczny dla dziecka specyfik. Podsumowując, zgaga jest częstą ciążową dolegliwością, na szczęście można sobie skutecznie z nią poradzić. Zazwyczaj wystarcza drobna zmiana nawyków i diety by odczuć znaczącą poprawę. Dlatego też nie warto tracić pięknych, ciążowych miesięcy na zmaganie się z problemami. Zmiana diety, odpoczynek w ostateczności odpowiednie leki przepisane przez lekarza z powodzeniem sprawią, że zapomnimy o przykrym pieczeniu i będziemy mogły cieszyć się ciążą.

Uwaga!

Witryna co-w-ciazy.pl nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia.